Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kyme Antik Kenti’nin Tahrip Edilmesine Kim Sebep Oldu?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kyme Antik Kenti’nin SİT sınırlarında yapılan tesisler için İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca verilen kararları iptal etti.

yapi.com.tr
Kyme Antik Kenti’nin Tahrip Edilmesine Kim Sebep Oldu?

M.Ö. 11’inci yüzyılın ortalarında kurulan ve 12 Ailois kentinin en büyüğü olan Kyme Antik Kenti’nin bulunduğu alanla ilgili inceleme yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlılarını Koruma Yüksek Kurulu, İzmir Aliağa Nemrut Körfezi’nde bulunan Ege Gübre A.Ş.’ye ait iskele ve liman yatırım alanıyla ilgili bir karar aldı. Kurul, daha önce Ege Gübre şirketi için alınan koruma kurulu kararları ile bilimsel raporları inceledi; bazı kararlar arasında çelişkiler saptadı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; iskele ile birlikte yükleme-boşaltma, geri kullanım sahasının konuşlandığı parsellerin bir kısmının tarihi alan üzerinde yapıldığını tespit eden kurul, Kyme Antik Kenti’nin SİT sınırlarında yer alan ve Ege Gübre şirketine ait olan tesisler için İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca verilen kararları iptal etti.

Kararda, geçmiş dönemlerde dökülen beton başta olmak üzere birçok düzenlemenin, yeterli sondaj ve tarihi kazı çalışması gerçekleştirilmeden tamamlandığını belirtildi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu Meclis gündemine taşıdı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

CHP’li Murat Bakan, Nuri Ersoy’a şu soruları sordu:

- Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlılarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkan ve iptal edilen İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun, Ege Gübre şirketinin Aliağa Nemrut Körfezi’ndeki antik kent üzerine yapmak istediği iskele ve liman projesi için bilimi, tarihi ve kültürü yok sayarak verdiği onay kararı incelenmiş midir? Kyme Antik Kenti’nin SİT sınırları içinde yapılacak projeye verilen bu onay kimler tarafından verilmiştir?

- Verdiği onayla İzmir’in en eski, en önemli antik kentlerinden biri olan Kyme Antik Kenti’nin tahrip edilmesine sebep olan kişiler/sorumlular hakkında hangi idari işlemler başlatılmıştır ve/veya başlatılacaktır?

- Bakanlığınız Kyme Antik Kenti’ni tahrip eden Ege Gübre A.Ş. hakkında hangi adımları atacaktır?

- Kyme Antik Kenti’nin uğradığı tahribatı gidermek, kazı çalışmalarını desteklemek gibi adımlar atacak mısınız?

- Kyme Antik Kenti ile ilgili kısa, orta ve uzun vadeli planlarınız nedir?

- Kararda kimlerin imzası var?

http://www.yapi.com.tr/haberler/kyme-antik-kentinin-tahrip-edilmesine-kim-sebep-oldu_188853.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!