Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Laodikya’da 1700 Yıllık Kutsal Çeşme

Denizli merkeze bağlı Eskihisar Köyü yakınlarındaki antik Laodikya kentindeki kazılarda, Roma dönemine ait 1700 yıllık tarihi çeşme bulundu.

NTV-MSNBCb>Denizli merkeze bağlı Eskihisar Köyü yakınlarındaki antik Laodikya kentindeki kazılarda, Roma dönemine ait 1700 yıllık tarihi çeşme bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan beklenen 250 milyar liralık ödenek gelmemesine rağmen, Denizlili sanayicilerin kendi aralarında topladığı para ile sürdürülen Laodikya kazılarında, bu kez 42 metre yüksekliğinde ve 11 metre enindeki Kutsal Çeşme ortaya çıkarıldı.
Kazılara başkanlık eden Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Celal Şimşek, “Yaklaşık 90 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Bu yıl ki çalışmaların ilk sonucu, Roma dönemine ait 1700 yıllık Kutsal Çeşme’nin gün ışığına çıkarılması oldu” dedi.

KAZI ALANINDA İNCELEME
Öte yandan, kutsal çeşmenin ortaya çıkarılması üzerine, Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu, Belediye Başkanı Ali Aygören, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, Denizli Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Uslu, Mimar Cengiz Bektaş, sponsor işadamları Esat Sivri, Müjdat Keçeci ve Nihat Zeybekçi ile kazı bölgesine giderek, incelemelerde bulundu.
Kazı alanında verilen yemekte bilgi alan Vali Yazıcıoğlu, kazıların devamını sağlayan işadamlarına teşekkür etti. Yazıcıoğlu, Laodikya’nın önemli bir merkez olduğunu, buranın kazılmasıyla önemli bulgular elde edileceğini söyledi.
Laodikya kazılarının başlamasına öncülük eden İşadamı Esat Sivri de, “Bin yıl sürecek bir yolculuğa başladık. Her yıl 1 milyon dolar tedarik edebilirsek, bu bölge tamamen ortaya çıkarılabilir. Bunun sonucunda gelecek nesillere, Türkiye’nin en büyük ve en önemli örenyeri tarihi bir miras olarak bırakılabilir” dedi.

“EFES VE AFRODİSİAS’DAN DAHA ÖNEMLİ”
Mimar Cengiz Bektaş ise, Laodikya Örenyeri’nin, Efes ve Afrodisias’dan daha büyük ve daha önemli olduğunu söyledi. Bektaş, “Burada akıl almaz tarihi bir hazine saklı. Hem genç bir üniversite olan Pamukkale Üniversitesi burada böyle bir büyük kazı ile ortaya çıkıyor, hem de Laodikya’nın paha biçilmez güzellikleri gün ışığı ile buluşuyor” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/laodikyada-1700-yillik-kutsal-cesme_5216.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!