Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

LED'lerin Isınma Sorununa Çözüm Bulacak Proje

UÜ Mühendislik Fakültesinden 3 öğretim üyesi, Magnetti Marelli MAKO Elektrik Sanayi Ticaret AŞ iş birliğiyle LED'lerin ısınma sorununa çözüm bulacak proje hazırladı.

yapi.com.tr/AA
LED'lerin Isınma Sorununa Çözüm Bulacak Proje

UÜ'den yapılan açıklamaya göre, "Otomotiv LED Aydınlatma Ürünleri İçin Yenilikçi Soğutma Sistemi Geliştirilmesi, Tasarımı ve Prototip İmalatı" projesini UÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhsin Kılıç yürütecek.

TÜBİTAK 1505 Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı kapsamında desteklenmeye uygun görülen projede, Makine Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. M. Özgün Korukçu ile Otomotiv Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Gökhan Sevilgen araştırmacı olarak yer alacak.

LED'lerin ömrü 100 bin saat olabilir

Proje yürütücüsü Prof. Dr. Muhsin Kılıç, tasarımdaki sınırlamaları azaltması, kullanım ömrünün çok daha uzun olması ve düşük enerji tüketiminin, LED'i otomotiv aydınlatma ürünlerinin vazgeçilmezi yaptığına işaret etti.

LED'lerin büyük avantajlarının yanında çözülmesi gereken en önemli sorunların başında ısınma problemi geldiğini anlatan Kılıç, "Elektronik elemanlarda ve LED sistemlerinde ısınma problemi, doğrudan aydınlatma fonksiyonunu etkileyerek veriminin azalmasına ve ömürlerinin önemli derecede kısalmasına yol açmaktadır. Bu da LED sistemleri üzerinde araştırma geliştirme çalışmaları yapılarak yeni soğutma teknikleri geliştirmeyi zorunlu kılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Kılıç, ısınma sonucu ortaya çıkan yüksek sıcaklıklardan dolayı LED sistemlerinin ömrünün kısaldığını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Etkin soğutma yapıldığında ise LED'in kullanım süresini birkaç 100 saatten 100 bin saatin üzerine çıkartmak mümkündür. Yurt dışında sürekli olarak geliştirilen LED araç aydınlatma sistemlerinin soğutma sistemlerinin tasarımı ve imalatı ülkemizde açık olan bir noktadır. Bunun nedeni sistemlerin tam olarak tanınmaması, gerekli teknolojik bilgi birikimi ve altyapının olmaması ve problemlere çözüm bulunamamasıdır. Biz de yüksek enerji verimliliğine sahip LED'li sistemlerin soğutulması ve enerji yönetimine yönelik araştırma geliştirme çalışmalarını üniversite sanayi iş birliğiyle gerçekleştirerek araç aydınlatma sistemleri için yenilikçi soğutma sistemleri geliştirmeye çalışacağız. Proje kapsamında elde edilecek altyapı ve teknolojik bilgi birikimiyle araçlarda ileri teknoloji LED'li aydınlatma ürünleri ülkemizde tasarlanıp geliştirilebilecek ve üretimi yapılabilecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ledlerin-isinma-sorununa-cozum-bulacak-proje_160018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!