Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Libya ve Suriye'de İş Yapan Firmaların Kamu Borçları Ötelendi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Suriye ve Libya'da iş yapan firmaların, bu faaliyetlerinden doğan vergi, SSK gibi kamu borçlarını ''mücbir sebebin'' sona ermesini takip eden aydan sonra 1 yıl içinde ödeyebileceğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Libya ve Suriye'de İş Yapan Firmaların Kamu Borçları Ötelendi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın pek çok bölgesinde iş yapan Türk firmalarının, Arap Baharı nedeniyle oluşan kargaşadan dolayı, işlerini bırakarak Türkiye'ye döndüklerini anımsattı.

Çağlayan, ortaya çıkan politik risk ve otorite boşluğu nedeniyle söz konusu firmaların işlerini yapma imkanının ortadan kalktığını belirterek, bu firmaların yaptıkları işlerden doğan alacaklarını alamadıkları için faaliyetlerinden doğan vergi, SSK gibi borçlarını ödeyememe durumu ile karşı karşıya kaldıklarına işaret etti.

Ekonomi Bakanlığı'nca, bu firmalara kolaylık sağlamak üzere, Libya ve Suriye'nin politik riskli ülkeler olarak belirlendiğini ve Maliye Bakanlığı'na bildirildiğini hatırlatan Çağlayan, şunları kaydetti:

''Libya ve Suriye'nin politik riskli ülkeler olarak belirlenmesi nedeniyle bu ülkelerde iş yapan firmalarımıza 'mücbir sebep' kolaylığı sağlandı ve konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile daha önce mücbir sebep hali sona erdikten sonra kamu alacaklarına ilişkin ödemeler yalnızca 1 ay ertelenebilirken, yeni düzenlemede mücbir sebebin sona ermesini takip eden aydan sonra 1 yıl içinde firmalarımıza borçlarını ödeyebilme imkanı getirildi.''

''Firmalarımız rahat nefes alacak''

Ekonomi Bakanlığı'nın ''Politik Riskli Ülkeler'' olarak belirlediği Suriye ve Libya'da iş yapan firmaların 6111 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan borçlarının, mücbir sebep halinin sona erdiği tarihi izleyen ayda başlayacağını ve 1 yıl içinde ödenebileceğini aktaran Çağlayan, açıklamasını şöyle tamamladı:

''Mücbir sebep halinin başladığı tarih ile mücbir sebep halinin sona erdiği tarih arasına rastlayan taksit sayısı 12'den fazlaysa, fazla olan taksitler 12. taksitle birlikte ödenecek. Bu düzenleme ile firmalarımız politik risklerden kaynaklı belirsizlikler nedeniyle vergi, SSK gibi ödemelerini öteleyebilecekler, taşlar yerine oturana kadar rahat bir nefes alacaklar.''

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/libya-ve-suriyede-is-yapan-firmalarin-kamu-borclari-otelendi-_91211.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!