Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Doğuş İnşaat Libya'daki Zararını 'Politik Risk Sigortası'yla Karşıladı

Kurulduğu 1950 yılından bugüne kadar toplamda 12 milyar doların üzerinde 170 projeye imza atan Doğuş İnşaat, Libya’da ortaya çıkan olaylar öncesinde 'Politik Risk Sigortası' yaptıran ve olaylar sonrasında teminatının tamamını tahsil eden Türkiye’deki ilk ve tek müteahhitlik firması oldu.

yapi.com.tr
Doğuş İnşaat Libya'daki Zararını 'Politik Risk Sigortası'yla Karşıladı

Doğuş İnşaat Üst Yönetimi ve Risk Komitesi, Libya’da üstlendiği proje çerçevesinde gerçekleştirdiği uzun vadeli risk değerlendirme çalışmalarında, Tunus’tan başlayarak hızla yayılan ve pek çok ülkeyi etkisi altına alan Arap Baharı’nın en fazla hissedildiği ülkelerin başında gelen Libya’da olaylar henüz ortaya çıkmadan önce 'Politik Risk Sigortası' seçeneğinin değerlendirilmesine karar verdi. Araştırılarak uzmanlarla birlikte değerlendirilen sigorta, Doğuş İnşaat ve Eureko Sigorta işbirliği ile Türkiye’de poliçeleştirilerek aktif hale getirildi. Takip eden günlerde ortaya çıkan olaylar neticesinde durdurulan Sirte’deki üniversite projesi için Doğuş İnşaat, sigorta hasar yönetimi sürecini başlatarak, ilgili çalışmaları ve işlemleri tamamladı ve 28 Haziran 2012 tarihinde ise bu poliçeye ait teminatın tamamı tahsil edildi.

Teminat bedeli olan 5 milyon ABD doları, düzenlenen bir törenle Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri tarafından Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Talu’ya teslim edildi. Eureko Sigorta tarafından yapılan açıklamada, Doğuş İnşaat’ın, terör, savaş, politik riskler (full political violence including war and civil war) poliçesi yaptıran ve olaylar sonrasında poliçe teminatının tamamı ödenen ilk ve tek firma olduğu ifade edildi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) verilerine göre olayların başladığı dönemde 370 proje yürüten 139 Türk müteahhitlik firmasından çoğu, büyük zarar görmüş ve kısa süre içinde Türkiye’ye dönmek zorunda kalmaları sebebiyle Libya’da 920 milyon ABD doları değerinde makina ve ekipman bırakmak zorunda kalmıştı. Doğuş İnşaat’ın Libya’nın Sirte şehrinde yapımını üstlendiği üniversite projesi de ortaya çıkan olaylardan önemli derecede etkilenmişti. Olayların başladığı günlerde Doğuş İnşaat temin ettiği uçaklar vasıtasıyla projede görevli personelini kayıpsız biçimde Türkiye’ye getirmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogus-insaat-libyadaki-zararini-politik-risk-sigortasiyla-karsiladi_100798.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!