Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Londra Gökdelenler Şehri Olma Yolunda

Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin yıkılmasının ardından mimarlık dünyası yüksek binaları bir kez daha tartışırken uzunca bir süredir Londra'nın imar p

Yapı Dergisi/239ünya Ticaret Merkezi kulelerinin yıkılmasının ardından mimarlık dünyası yüksek binaları bir kez daha tartışırken uzunca bir süredir Londra'nın imar planına ilişkin süren kavga da yeni bir boyut kazandı. Bilindiği gibi Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone 20 yeni gökdeleni içeren şehir planını Belediye Meclisi'nde savunuyordu. Richard Rogers, Norman Foster ve RIBA Başkanı Paul Hyett gökdelenler çağının sonunun geldiği savına sert tepki göstererek Livingstone'a destek oluyorlar.
Halen Swiss Re Tower binasının yapımını sürdüren Norman Foster; "Yeni, daha önceden hayal bile edilemeyecek riskler kaçınılmaz olarak bundan sonraki tasarımları etkileyecektir" dedi.
Paul Hyett de alınacak dersler olduğunu söyleyerek, bundan sonra binaların strüktür kapasitelerinin uçak yakıtı da dahil her türlü yangın dikkate alınarak artırılması, yangın sırasında gerekecek kaçış yollarının geliştirilmesi gerektiğini belirtti. "Bundan sonra hiç yüksek yapı olmayacak demek bütünüyle aptalca ve gerçeklikten uzaktır. Her hafta dünyanın bir yerinde bir uçak düşüyor ama insanlar uçmaya devam ediyor. Çünkü biliyoruz ki istatistiksel olarak bu, göze alınmaya değer bir risktir" dedi.
Richard Rogers ise "Bu, Dünya Ticaret Merkezi değil de bir stadyum olabilirdi. Eğer bu tür şeylerden korkuyorsak seçeneğimiz şehirleri terk etmek, mağaralara gitmektir" dedi.
Livingstone, Şehir Meclisi'nde tartışılan planda yer alan Renzo Piano ve Broadway Malyan'ın 306 m yüksekliğindeki Londra Köprüsü Kulesi, Kohn Pedersen Fox'un 222 m yüksekliğindeki Heron Kulesi ve Nicholas Grimshaw'ın 300 milyon sterlinlik 36 katlı kulesi için mücadele etmeyi sürüdürüyor. Ayrıca Thames Kapısı'nda on, Canary Wharf'ta iki veya üç, Greenwich'te birkaç yeni gökdelen düşünüyor. Bu kadar çok iddialı binaya neden gerek duyduğu sorusuna ise, bunlar olmaksızın Londra'nın çöküşe gideceği yanıtını veriyor; Londra'yı bir kuleler şehrine dönüştüreceğini iddia ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/londra-gokdelenler-sehri-olma-yolunda_223.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!