Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Londra'nın Silüeti Kaç Para Ediyor?

Londra'nın son dönemde sembol haline gelen binalarından Gherkin gökdeleni 726 milyon sterline, yani yaklaşık 1,25 milyar dolara yatırım devi Safra Group şirketine satıldı.

yapi.com.tr
Londra'nın Silüeti Kaç Para Ediyor?

Londra'nın silüetinde iz bırakan binaların aşağı yukarı ne kadar ettiğini tahmin etmeye çalışan BBC, Gherkin'in satışı öncesinde bir emlak danışmanlık firması ile konuştu. Buna göre 10 ünlü binanın toplam fiyatı 10 milyar doları buluyor.

BT Tower - Tahmini değer: 238 milyon $ (arsa değeri)

British Telecom'a ait olan kule Londra'Nın sembollerinden birisi olarak kabul ediliyor. Şirket yöneticilerinden Suzi Williams, 'BT Tower iletişim çağının önemli sembollerinden birisi haline geldi' diyor. 50 yıl önce inşa edilen kule hâlâ Birleşik Krallığın dört bir yanında yayın yapılmasında rol oynuyor.

Big Ben (Parlamento binası dahil) - Tahmini değer: 1,4 milyar $

Ünlü Big Ben'in asıl ismi Elizabeth Kulesi. Hem saat kulesi hem de Parlamento binası Kraliyet ailesinin mülkiyetinde. Dünyanın en önemli tarihi yapılarından birisi olarak görülen Big Ben aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde.

London Eye - Tahmini değer: 80 milyon $ (Sadece arsa değeri)

Londra'yı ziyaret eden turistlerin şehri kuşbakışı izlediği dönme dolap, mum heykel müze zinciri Madame Tussauds'yu da işleten Merlin Entertainments tarafından işletiliyor. Şirketin sözcüsü London Eye'ın eşsiz bir Londra deneyimi sunduğunu belirterek, 'Londra'nın tarihi yanıyla modern yüzünü aynı anda görmenizi sağlayan en iyi yer London Eye' diyor.

St Paul Katedrali - Tahmini değer: 475 milyon $ (Sadece arsa değeri)

Katedral tahminlerin aksine Anglikan Kilisesi'nin mülkiyetinde değil. Katedral'in tapusu, işletmeden sorumlu bir vakfa ait. Katedral'in ya da üzerinde oturduğu arsanın satışı hukuken imkansız.

The Shard - Tahmini değer: 3,2 milyar $

Mülkiyeti Katar Devlet yatırım fonu ile Sellar Group'ta bulunan Shard, 310 metre uzunluğunda. 87 katlı bina Batı Avrupa'da ikamet için kullanılabilen en uzun gökdelen olma özelliğine sahip.

Walkie Talkie - Tahmini değer: 1,3 milyar $

2015 yılında açılması planlanan Londra silüetinin en yeni üyesi Land Securities ve Canary Warf şirketleri tarafından inşa edildi. 38 katlı binada hem ofis hem de alışveriş alanları olacak. Ayrıca binanın en üst üç katında dev bir bahçesi de olacak.

Cheesegrater - Tahmini değer: 1,3 milyar $

Kanadalı emlak yatırımcısı Oxford Properties'in sahip olduğu bu gökdeleni şirket 'portföyümüzün göz bebeği' sözleriyle tanımlıyor. Şirketin konut geliştirme departmanı başkanı Mike Rayner, 'Cheesegrater'a sahip olmaktan gurur duyuyoruz' diyor.

Tower 42 - Tahmini değer: 633 milyon $

1980'li yllarda inşa edilen Tower 42 Güney Afrikalı milyarder Nathan Kirsh'in şirketi Kirsh Group'un mülkiyetinde. 42 katlı gökdelende ofisler, spor salonları, restoranlar ve bir de şampanya barı bulunuyor. Kirsh Group Emlak birimi başkanı Philip Lewis, 'Artık insanların gözü Tower 42'ye çok aşina hale geldi. Kartpostallarda ve haberlerde sıkça görmek mümkün. Bina artık Londra silüetinin bir parçası' diyor.

Heron Tower - Tahmini değer: 633 milyon $

230 metre yüksekliğindeki bu dev kule, Londra'nın en yüksek gökdeleni olma özelliğine sahip. Bina aynı zamanda İngiltere'deki en büyük özel mülkiyetteki akvaryuma da ev sahipliği yapıyor. Emlak yatırımları yapan Heron Group'a ait olan gökdelen için şirketin sözcüsü Henry Columbine, 'Kulenin sunduğu nefes kesici Londra manzarası büyük ilgi uyandırıyor' diyor.

Gherkin - Tahmini değer: 1 milyar $

21. yüzyıl Londra'sının ikonlarından birisi olarak kabul edilen Gherkin kulesi, 10 yıllık geçmişinde ikinci kez satışa konu oldu. Brezilyalı yatırım şirketi Safra Group, gökdeleni 1,1 milyar $'a satın almak üzere anlaşmaya vardıktan sonra yaptığı yazılı açıklamada 'Sadece 10 yaşında olmasına karşın bu bina Londra'nın sembollerinden birisi haline geldi bile. Değerinin katlanarak artmasını bekliyoruz' dedi.

One Canada Square - Tahmini değer: 1,1 milyar $

Londra'nın finans merkezi Canary Warf'ta bulunan bina Shard inşa edilene kadar Londra'nın en uzun gökdeleniydi. Canary Warf Group'un mülkiyetindeki bina için şirket, 'Finans merkezini sembolize ediyor' diyor.

EC Harris isimli danışmanlık firması, binaların fiyatını tahmin ederken, oluşturdukları geliri, kat sayılarının yaratığı değeri, kalitelerini ve şehirdeki konumlarını dikkate alan brüt kalkınma değerini (GDV) ölçerek hesap yaptı.

EC Harris'ten Mark Farmer, "Tüm ticari binaların bir GDV'si var, ancak London Eye, BT Kulesi, ya da St Paul Katedrali gibi halka mal olmuş binaların hesabını yapmak, arazi fiyatları haricinde oldukça zor" diyor.

Firmanın hesapladığı fiyatlar Ekim 2014 için geçerli. Tahmin edilen rakama Gherkin'in tahmini fiyatı olan 650 milyon sterlin de dahil. Saat Kulesi Big Ben ve Canary Wharf için mülk sahipleri kendileri fiyat belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/londranin-silueti-kac-para-ediyor_126204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!