Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Louvre'a Yeni Başlayanlar için Louvre-Lens

Paris'teki Louvre Müzesi'nin Lille'deki uydusu olan Louvre-Lens'in temeli geçtiğimiz ya atıldı. Tasarımını SANAA, Imrey Culbert ve Mosbach Paysagistes'in birlikte geliştirdiği müzenin misyonu, halkın sanata nasıl bakacağını öğretmek olarak belirlenmiş. Bu doğrultuda, geleneksel sergileme düzeni terk ediliyor, her anlamda 'şeffaflık' benimsenerek

yapi.com.tr
Louvre'a Yeni Başlayanlar için Louvre-Lens

EM>Görseller: © SANAA

Paris'teki Louvre Müzesi'nin Lille'deki uydusu olan Louvre-Lens'in temeli geçtiğimiz ay atıldı. Tasarımını SANAA, Imrey Culbert ve Mosbach Paysagistes'in birlikte geliştirdiği müzenin misyonu, halkın sanata nasıl bakacağını öğretmek olarak belirlenmiş. Bu doğrultuda, geleneksel sergileme düzeni terk ediliyor, her anlamda 'şeffaflık' benimsenerek eğitsel bağlamda yeni bir düzen oluşturuluyor.

Çoktandır beklenen Louvre-Lens'in inşaatında ilk kazma geçtiğimiz ayın başında (4 Aralık 2009) vuruldu. Kuzey Fransa'nın Lille kentinde, eski bir madenin üzerinde yülselecek olan Louvre-Lens'in tasarımı New York merkezli Imrey Culbert, Tokyo merkezli SANAA ve Paris merkezli Mosbach Paysagistes'e emanet edildi.

Louvre-Lens'in kuşbakışı görünümüParis'teki Louvre Müzesi'nin şubesi olan ve 27 bin 870 metrekarelik bir inşaat alanına sahip Louvre-Lens'te; Louvre koleksiyonundan yüzlerce değerli parçayı içeren gezilebilir depolama alanları ile galerilerin yer aldığı 7000 metrekarelik sergi alanı bulunuyor.

Imrey Culbert'ten mimar Celia Imrey, proje ile ilgili duygularını şöyle ifade ediyor: "Projedeki tasarım ortaklarımız, Fransa Kültür Bakanı Frederic Mitterand, Louvre Müzesi yetkilileri ve eski maden işçileri ile birlikte temel atma töreninin bir parçası olmak bana, bu müzenin, yalnızca bir kültür mekânı değil aynı zamanda maden endüstrisi ve savaşın yükünü çekmiş bir kentin yendiden doğuşunda anahtar etmen olarak ne denli önemli olduğunu hissettirdi."

Batı cephesinden görünüm

Louvre-Lens için seçilen 620 bin metrekarelik proje arsası, çevresindeki dokudan daha yüksek bir kotta yer alıyor. Bu nedenle tasarım stratejisinde, peyzaja üstün gelen bir yapıdansa, onu yücelten ve onunla bütünleşen alçak tek katlı beş pavyondan oluşan bir tasarım tercih edilmiş. Yansıtıcı veya şeffaf olsun tüm yapılar proje alanını ince kıvrımlarla katediyor. Doğa ile yapıları kaynaştırmak amacıyla tüm hacimler yüksek yansıtıcılığa sahip cilalı alüminyum cephelerle örtülmüş. Böylelikle manzara, hava ve izleyicinin konumuna bağlı olarak çevrenin silik bir yansıması yaratılmış oluyor.

Imrey projeyle ilgili olarak, "Tasarımımız, iki yana açılan kanatlarıyla Paris'teki Louvre'yi anımsatıyor. Bu yeni müzeyi, Louvre Sarayı'nda bulunmayan özelliklere göre tasavvur ederek, hem gerçek anlamda hem de mecazi bir şeffaflık yarattık" açıklamasında bulunuyor.

Galerie du TempsDoğu yönündeki iki pavyon ana sergi salonlarını içeriyor. Işık geçirmeyen 'Galerie du Temps' (Zaman Galerisi), tarzına ve üretildiği yere bakılmaksızın, kronolojik düzende sunulan eserlerin bulunduğu yarı-kalıcı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergileme biçimi ile Paris Louvre'den dikkat çekici biçimde ayrışıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/louvrea-yeni-baslayanlar-icin-louvre-lens_75654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!