Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

M. Emre Çamlıbel: Dar Gelirlileri Ev Sahibi Yapmak için Kamu ve Özel Sektör Birlikte Çalışmalı

Halkımızın özlemidir; küçük de olsa, kiradan kurtulup kendi evinde oturmak. Ancak bir ev alabilmenin giderek zorlaştığı böylesine bir ortamda köyden kente göçü durdurmak da mümkün değilken, dar gelirli vatandaş bırakın konut sahibi olmayı kirasını bile ödeyemediği binalara sadece dışarıdan bakıyor. Bakmakla da kalmayıp gidip kendine muhkem bir

Zaman Gazetesi
M. Emre Çamlıbel: Dar Gelirlileri Ev Sahibi Yapmak için Kamu ve Özel Sektör Birlikte Çalışmalı

Halkımızın özlemidir; küçük de olsa, kiradan kurtulup kendi evinde oturmak. Ancak bir ev alabilmenin giderek zorlaştığı böylesine bir ortamda köyden kente göçü durdurmak da mümkün değilken, dar gelirli vatandaş bırakın konut sahibi olmayı kirasını bile ödeyemediği binalara sadece dışarıdan bakıyor. Bakmakla da kalmayıp gidip kendine muhkem bir yerde gece gündüz demeden 'kondu' da yapıyor. Peki, bunun çözümü yok mudur? Bir değil birden çok çözümü var ama özel sektör ve kamu işbirliği şart. Özellikle büyükşehirlerdeki çarpık yapılaşma, bu çarpıklığın çevre kirliliğinden iyi yetiştirilemeyen çocuklara ve geleceğe dair neler yapılması gerektiğine ilişkin Soyak Holding CEO Vekili ve Gayrimenkul Grup Başkanı M. Emre Çamlıbel ile konuşuyorum.

50 bin kişiyi konut sahibi yapmış bir şirket

Soyak Holding, gayrimenkul sektöründe 48 yıldır faaliyette. Holding'in, inşaatın dışında gayrimenkul, enerji, döküm ve çimento ile betona da yatırımı var ve 15 şirketiyle 1.500 kişiye istihdam sağlamakta.

Soyak İnşaat 1961 yılında Yılmaz Soyak tarafından kurulmuş. 1962'de ilk inşaat projesi; Tuzla Piyade Okulu yatakhanesi ve subay lojmanları olurken, ilk konut projesini 1970'te yapmış. Yurtdışına açıldığı ilk proje 1975'te Libya'da yaptıkları. 1985'te inşasını yaptığı Soyak Göztepe ise o güne değin yaptığı en büyük konut projesi olmuş. 2001'de Soyak İnşaat'ın kurumsal stratejiye yaklaşımında kurucusu Yılmaz Soyak'ın önderliğinde 'üretim odaklı' stratejiden 'müşteri odaklı' stratejiye geçilmiş. Evrensel kalite standartlarında üretim yapıldığına dair sertifikasyonlar alınırken işin üretim sonrasına da dokunulmaya başlanmış. Teslim sonrası müşteri hizmetleri ve site yönetimi konusundaki çalışmalar bu dönemde başlatılmış. Dış müşteriler için 'müşteri çağrı merkezi' kurulurken, iç müşterilerin nabzı tutulmuş. İnşaat sektöründe ilk internet üzerinden satış yine Soyak'ın hayata geçirdiği bir uygulama. TÜSİAD-KalDer'in Ulusal Kalite Başarı Ödülü'nü sektöründe alan ilk kuruluş da olan Soyak, toplumun çevresel etkiler açısından bilinçlendirilmesi amacıyla 'Geleceğe Bir Damla Sakla' projesini başlatmış. 2008 sonu itibarıyla İSO 500'de 195'inci, cirosunu en çok artıran kuruluşlar arasında da 2. sırada yer alıyor.

Soyak Holding'in sosyal sorumluluk projesi olarak seçtiği konu doğal olarak yaşanılası bir çevre adına. 'Geleceğe Bir Damla Sakla' projesi kapsamındaki çalışmaların yanı sıra, 'Soyak Team' projesiyle de olimpiyatlarda yarışacak yetenekli sporculara 5 yıl boyunca destek vermiş. Soyak Holding, 48 yıldan bu yana 50 bin kişiyi ev sahibi yapmış.

Soyak'ın stratejisi, yönetim politikası ve Çamlıbel

"Türkiye'nin kaliteli ve çağdaş yaşam projeleri oluşturan lider markası olmak." şeklinde belirlenen kurum stratejisi ve sürekli iyileştirme için sistemler kurarak, verimli iş sonuçlarına ulaşmayı hedefleyen yönetim politikasıyla Soyak Holding, müşteri memnuniyetinde oldukça iddialı bir kurum. Bu iddialı kurumun başında 16 yıldan bu yana inşaat sektöründe bulunan deneyimli bir inşaat mühendisi M. Emre Çamlıbel var.

Çamlıbel, lisansını İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nde, yüksek lisansını ABD Boston Massachusetts Institute of Technology'de tamamlamış. İstanbul Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde halen 'Mevcut binaların enerji verimliliği' üzerine tez çalışması yapan Çamlıbel doktorasını yakında tamamlayacak.

Profesyonel iş yaşamına 1992'de STFA'da inşaat mühendisi olarak başlayan, daha sonra ABD Boston'da Kennedy & Rossi Inc. ve Walsh Brothers Inc. şirketlerinde proje mühendisliği ve müdürlük yapan Çamlıbel, 1998'de Soyak bünyesinde çalışmaya başlamış. Soyak İnşaat'ta genel müdür asistanı ve Soyak Holding proje geliştirme koordinatörü olarak çalışan Çamlıbel, 2008'e kadar Soyak Yapı'da genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak da görev almış. Emre Çamlıbel, Soyak Holding'de CEO vekili ve gayrimenkul grup başkanı olarak görev yapmakta. Ayrıca Türkiye Kalite Derneği üyesi, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) yönetim kurulu üyesi, Gayrimenkul Geliştirme Komitesi başkanı ve ULI Türkiye İcra Komitesi üyesi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/m-emre-camlibel-dar-gelirlileri-ev-sahibi-yapmak-icin-kamu-ve-ozel-sektor-birlikte-calismali_71789.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!