Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Madene Karşı Ayaklanma

Dünyaca ünlü turizm beldesi Marmaris'in Osmaniye Köyü’nde özel bir firmaya 2007’de verilen manganez madeni arama ruhsatının iptali için başlatılan hukuk savaşının sonuna gelindi. 26 Mart’ta Muğla İdare Mahkemesi’nde esastan görüşülecek konunun davacıları, halkı ilçede maden aranmasına karşı çıkmaya çağırdı.

Cumhuriyet EGE
Madene Karşı Ayaklanma

Dünyaca ünlü turizm beldesi Marmaris'in Osmaniye Köyü’nde özel bir firmaya 2007’de verilen manganez madeni arama ruhsatının iptali için başlatılan hukuk savaşının sonuna gelindi. 26 Mart’ta Muğla İdare Mahkemesi’nde esastan görüşülecek konunun davacıları, halkı ilçede maden aranmasına karşı çıkmaya çağırdı. Bu kapsamda “madene hayır” yazılı dev bir pankart ilçe merkezine asılırken, 10 bin konuta da aynı sloganı taşıyan broşörlerin dağıtılacağı bildirildi.

Turunç ve İçmeler belde belediyeleri, Dereözü ve Osmaniye Köyü muhtarlıkları, Marmaris Rehberler Derneği, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği, Güney Ege Otelciler Birliği, Elektrik Mühendisleri Odası Marmaris Temsilciliği, geçen yıl nisan ayında Muğla İdare Mahkemesi’ne başvurarak, 411 kızılçamın kesilmesine neden olan Osmaniye’deki maden ara ve işletme ruhsatının iptali için Enerji Bakanlığı’na dava açmış, mahkeme de yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Aynı mahkeme, bakanlığın itirazı üzerine yürütmeyi durdurmayı iptal edince, davacılar bu kez Aydın Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurmuştu. Mahkeme, Muğla İdare Mahkemesi’nin esastan alacağı karara dek yürütmeyi durdurmuştu. Davanın temsilcileri, 26 Mart’ta yapılacak duruşma öncesi kamuoyu oluşturmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Arıcılıktan turizme...

Toplantıda konuşan davacıların avukatı Necmettin Yankol, mahkemeye sunulmak üzere Ege ve Muğla Üniversitesi’nde görevli 6 bilirkişiye konuyla ilgili rapor hazırlattıklarını bildirdi. Raporlarda, yörede maden çıkarılmasının arıcılığa, turizme ve canlıların sağlığına zarar verebileceğinin vurgulandığına dikkat çekti. Marmaris’te yaşayanların tamamının madene karşı olduğunu vurgulayan Yankol, “Mahkemenin, burada çıkarılacak madenin ülke ekonomisine büyük katkı sağlamayacağı da ortadayken, köylünün gelir kaynağına, halkın sağlığına, turizme zarar verecek madene izin vermeyeceğine inanıyoruz” dedi. Yankol, Marmaris’in yüzölçümünün yüzde 40’ını kapsayan alanda, 41 maden arama ruhsatının iptali için hukuki süreç başlatılacaklarını da söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/madene-karsi-ayaklanma_67607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!