Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Piyasadaki Eksik Malzemeler'den Tanzanya’ya Uzanan Bir Girişimcilik Hikayesi

Sivaslı bir girişimci olan Servet Yazıcı’nın sıcak iklimi için geldiği Antalya’da temellerini attığı Yazıcı Group’un bugün geldiği noktayı bir başarı hikayesi olarak da okumak mümkün. Yazıcı Group Genel Müdürü Kazım Tekbaş, yapi.com.tr'nin sorularını yanıtladı.

'Piyasadaki Eksik Malzemeler'den Tanzanya’ya Uzanan Bir Girişimcilik Hikayesi

p>Sivaslı bir girişimci olan Servet Yazıcı’nın sıcak iklimi için geldiği Antalya’da temellerini attığı Yazıcı Group’un bugün geldiği noktayı bir başarı hikayesi olarak da okumak mümkün. Bölgenin ihtiyaçlarını araştırmak için kurduğu PEMA’nın (piyasadaki eksik malzemeler) ürettiği seramik dolap ve kapı kulplarıyla başlayan ticari faaliyet, bugün sentetik spor sahaları kurulumundan havalimanlarındaki taşıyıcı arabaların üretimine kadar geniş bir yelpazeye yayılmış. Ana faaliyet alanlarından birini de iç tasarım ve uygulamanın oluşturduğu grup, 2000’li yıllarla birlikte madencilik ve enerji sektörlerine de yönelmiş. Türkiye’nin önemli krom ihracatçılarından olan ve geçtiğimiz aylarda Tanzanya’daki ocaklarından da ilk kurşun ihracatını gerçekleştiren Yazıcı Group’un Genel Müdürü Kazım Tekbaş, hedeflerinin ülkeye yılda 200 milyon dolar döviz getirmek olduğunu söylüyor. Gruba 1996 yılında katılan Tekbaş ile bir ‘turizm’ kentinde sanayici olmayı ve ileriye dönük hedeflerini konuştuk.

Antalya, ‘turizm’le öne çıkan bir ilimiz. Sanayi üretimi açısından potansiyelinin yeterince değerlendirildiğini söyleyebilir miyiz?

Antalya’nın ekonomisi yalnızca turizme dayanıyor gibi görünse de, çok ciddi sanayi tesisleri de var. Türkiye’deki birçok bölgeye göre daha avantajlı konumda; çünkü lojistik anlamda ülkemizin şu an ihracat yaptığı ülkelere ulaşması daha kolay. Türkiye’nin ihracat rakamlarına bakarsanız, Afrika ve doğu pazarlarının paylarının her geçen gün arttığını göreceksiniz. İnanıyorum ki, Antalya’da ciddi sanayi yatırımları yapılacak; insanlar turizme ve güneşe bağımlı kalmayacaklar. Bugün Antalya’nın ilk 500 ya da 1000 içinde yer alan çok önemli firmaları var. Turizme verilen desteğin, bu bölgede yatırım yapan firmalara da verilmesi; gerekli altyapının oluşturulması gerek.

Turizmin birincil ekonomik faaliyet alanı olduğu bir bölgede Yazıcı Grup nasıl ayakta kaldı?

İnşaattan madencilik ve enerjiye, sentetik spor sahalarından tasarım ürünlerine kadar geniş bir alanda faaliyetteyiz. Ar-ge grubumuz, hiç durmadan yeni ürünler için araştırmaya devam ediyor. Şu anda tasarımı ve üretimi Pema’ya ait, patentli 17 ürünümüz var. Bunların birçoğu, buluş niteliğinde ürünler.

2000’li yıllarla birlikte, dünya konjonktürünü de göz önüne alarak, madencilik ile enerji sektörlerine odaklandık. Şu anda Türkiye’nin en çok krom konsantresi ihraç eden firmalarından biriyiz; 2009, 2010 ve 2011’in ‘ihracat yıldızları’ arasında yer aldık.

Ayrıca yaklaşık 25 yıldır inşaat ve dekorasyon işleri de yapıyoruz. Türkiye genelinde birçok alışveriş merkezi, mağaza zincirleri, bankaların anahtar teslim iç mimari uygulamalarını yapıyoruz. Boyner ve Beymen mağazalarını biz yaptık; şu an Denizbank ve Vakıf Bank şubelerini yapıyoruz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/piyasadaki-eksik-malzemelerden-tanzanyaya-uzanan-bir-girisimcilik-hikayesi_102774.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!