Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Turizm Sektörü 2,8 Milyar Lira Yatırım Teşviki Aldı

Turizm sektörünün, 2012'nin 9 aylık döneminde turizm sektöründe 201 projenin, toplam 2,8 milyar lira yatırım teşviki aldığı bildirildi.

yapi.com.tr / AA
Turizm Sektörü 2,8 Milyar Lira Yatırım Teşviki Aldı

AKTOB Ar-Ge Birimi'nin yaptığı araştırmaya göre, 2012'nin 9 aylık döneminde 201 proje için 2,8 milyar lira yatırım teşviki sağlandı. Bu projeler içinde 176'sı, komple yeni yatırımları öngördü. Araştırmaya göre 2,6 milyar liralık yeni tesis yatırımları ile 42 binden fazla yeni yatak yapılacak, yeni yatırımlar, aynı zamanda yaklaşık 11 bin kişiye iş olanağı sağlayacak.

Yeni tesis yatırımlarında ilk sırayı yüzde 33,5 ile 4 yıldızlı oteller aldı. 4 yıldızlı tesisleri yüzde 29,5 ile 3 yıldızlı tesisler takip ederken, yeni tesisler arasındaki 5 yıldızlı otel ve butik tesisler ise yüzde 14'er pay aldı.

Yeni yatırımların illere göre dağılımında İstanbul, yüzde 14 ile ilk sırada yer alırken, İstanbul'u yüzde 11 ile Antalya, yüzde 8 ile Muğla ve yüzde 7 ile Aydın izledi.

Üretilecek yatak sayısı açısından ise yüzde 27 ile Antalya ilk sıraya yerleşti. Antalya'nın ardından yüzde 14 ile İstanbul ikinci sırada, yüzde 7'şer payları ile Muğla ve İzmir ise üçüncü sırada yer aldı.

Turizm yatırımı olmayıp, bu kapsamdan faydalanan 27 öğrenci yurdu yatırımında da 8 bin dolayında yatak yapılmasının öngörüldüğü bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turizm-sektoru-2-8-milyar-lira-yatirim-tesviki-aldi_102758.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!