Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mahallelinin Yeşil Nöbeti

Denizli’de Adalet Mahallesi’ndeki tek yeşil alandaki çam ağaçlarının sökülmek istenmesine ve 4 bin 800 metrekarelik yeşil alan belediye tarafından istimlak bedeli ödenmediği gerekçesiyle ‘gerçek sahiplerine’ verilmesine karşı mahalleli nöbette.

yapi.com.tr
Mahallelinin Yeşil Nöbeti

Evrensel'den Burak Yılmaz'ın haberine göre, 2008 yılında Bereketli Belediyesinin hizmet alanına giren ve bu tarihte Bereketli Belediyesince istimlak edilen arsaya 2009 yılında DOÇEV (Doğa ve Çevre Vakfı) tarafından 200 çam ağacı dikildi. Arazi, Bütünşehir Yasası’yla Denizli Belediyesine, Denizli’nin büyükşehir olmasıyla da Merkezefendi Belediyesine bağlandı. Bereketli Belediyesince istimlak bedelinin ödenmediği iddiasıyla, sokağın iki tarafındaki iki parçadan oluşan 4 bin 800 metrekarelik yeşil alan, trilyonluk değeriyle birlikte ‘gerçek sahiplerine’ iade edilecek ve çam ağaçları da sökülecek. 

Bunun için geçtiğimiz hafta harekete geçen belediye ekipleri mahalleli tarafından engellendi. Mahalleli o günden beri çam ağaçlarına sahip çıkmak için nöbet tutuyor.

Mahalle sakinleri önce Denizli Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle, hafta başında ise Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu ile görüştü. Mahalleli, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden de Subaşıoğlu’nun verdiği “Çamları söküp arsayı gerçek sahiplerine vereceğiz, yapacak hiçbir şeyiniz yok” cevabını aldı. Merkezefendi Belediye Meclis Üyesi ve arsa sahiplerinden Mahir Altuğ ise şöyle dedi: “Şu anda burası belediye tarafından işgal edilmiş durumda. Belediyenin hak sahiplerinin talep ettiği bedeli ödeyecek gücü yok, o nedenle burayı boşaltmak zorunda. Zaten Denizli Belediyesi geçtiğimiz yıl burayı yeşil alandan çıkartıp, ticari alan ilan etmişti.”

Hukuki mücadeleyi de idari yargı sürecini takip ederek devam ettiren ve ‘yürütmeyi durdurma’ kararının çıkmasını ümit eden mahalleli, bununla birlikte nöbeti de sonuna kadar devam ettireceğini bildiriyor. Zaman zaman balkonlardan da ağaçlarını izleyen ve nöbeti devam ettiren mahalleli, sokaktan geçen otomobillerin seslerinin bile kendilerini tedirgin ettiğini bildiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahallelinin-yesil-nobeti_124204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!