Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çöplük Kalkıyor, Ağaçlar Geliyor

Denizli'nin Sarayköy İlçesi Gerali Mahallesi Kocadüz Mevkii'nde yapılan vahşi çöp depolama sistemine büyükşehir belediyesi son verirken alanda rehabilitasyon çalışmaları başladı.Çöplerin ayrıca Kumkısık Mahallesi'nde bulunan büyükşehir belediyesi katı atık bertaraf tesisleri bünyesinde yer alan düzenli depolama sahasında bertaraf edilmeye başlandı.

yapi.com.tr
Çöplük Kalkıyor, Ağaçlar Geliyor

DHA'nın haberine göre, Gerali Mahallesi Sarayköy-Babadağ Karayolu yakınlarındaki Kocadüz Mevkii'nde vahşi depolama sahasında bertaraf edilen, çevre ve insan sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle sık sık şikayet konusu haline gelen çöplükle ilgili büyükşehir belediyesi kısa süre önce bir çalışma başlattı. Yapılan incelemede çöplerin gelişigüzel, doğal ortamda vahşi depolama adı verilen sistemle bertaraf edildiği belirlendi. Bundan dolayı yangın, çöp suyunun yeraltı suyuna karışması, çöplerin etrafa dağılıp geniş bir alanı kirleterek görüntü ve çevre kirliliği oluşturması, kötü koku, başıboş hayvanlar, haşereler gibi sebeplerden dolayı çevre ve insan sağlığını büyük ölçüde tehdit ettiği tespit edildi.

Söz konusu çevresel kirliliğin ortadan kaldırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi'nin Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, vahşi çöp depolama alanında rehabilitasyonu çalışması başlattı. Sarayköy'ün çöplerinin artık Kumkısık'taki Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisleri bünyesinde yer alan düzenli depolama sahasında bertaraf edilmeye başlandığı açıklandı. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nın kontrolünde yürütülen vahşi çöp depolama alanın rehabilitasyonu kapsamında alanın üstü kil toprak ile kapatıldığı ve çöp gazının sıkışarak patlamanın engellenmesi için gaz kuyuları açıldığı belirtildi. Alanda ayrıca ağaçlandırma çalışmaları yapılacağı belirtildi. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Sarayköy çöplüğünün rehabilitasyon çalışmaları kısa süre sonra bitecek. Ağaç dikim sezonunda her tarafına ağaç dikilecek ve burası bölgenin en güzel doğal yaşam alanlarından biri haline gelecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/copluk-kalkiyor-agaclar-geliyor_122849.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!