Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mahkeme Yürütmeyi Durdurma Talebini Reddetti

Mahkeme, bilirkişi raporuna rağmen İBB tarafından Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi’ndeki yeni konutlara verilen ruhsatlara ilişkin davada yürütmeyi durdurma talebini reddetti.

yapi.com.tr
Mahkeme Yürütmeyi Durdurma Talebini Reddetti

Zeytinburnu'nda bulunan Nakliyeciler Sitesi'nin üzerinden bulunduğu arazinin bir kısmı, 2014 yılında Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Grubu’nun yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul tarafından satın alınmış, İBB tarafından 156 bin metrekarelik alan üzerindeki 55 parsel sayılı taşınmaza ilişkin 29 Eylül 2017 tarihinde verilen 14 ruhsatın iptali talebiyle mülkünü satmayan bazı arsa malikleri dava açmıştı.

Dava bitmeden 500 bin metrekarelik inşaat için yeni plan
Dava sürecinde keşif ve bilirkişi raporlarının hazırlanması beklenirken Bakanlar Kurulu, araziyi önce riskli alan daha sonra da rezerv alanı ilan etmişti. Nakliyeciler Sitesi’ndeki 216 bina, geçen yıl işyeri sahiplerinin yoğun itirazlarına ve eylemlerine rağmen yıkılmıştı. Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın haberine göre; emsal dışı alanlar dahil edildiğinde yaklaşık 500 bin metrekarelik bir inşaat alanının oluştuğu araziyle ilgili hukuki sürecin tamamlanmadan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 23 Kasım 2018 tarihinde konut projesinin uygulanmasına yönelik planları askıya çıkardı.

Bilirkişi: Ruhsatlar mevzuata aykırı
Davayla ilgili bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Raporda ruhsatların imar mevzuatına aykırı olduğu belirtilerek “dava konusu ruhsatların 3194 sayılı imar kanunu 6585 sayılı perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanun ve imar mevzuatına uygun olmadığı kanaati oluşmuştur” dendi.

Plan notundaki yükseklik imar planındaki yükseklikten 12.50 metre daha fazla 
Raporda yapı yüksekliğiyle ilgili şu ifadeler yer aldı: “Plan Notları’nın 25. Maddesinde verilen yapılaşma koşullarında tanımlanan 40 metre şeklindeki maksimum yükseklik, 1/1000 ölçekli Zeytinburnu Uygulama İmar Planı’nda 27.50 metre olarak tarif edilmiştir. Plan notunda belirtilen yükseklik aynı plan notunda referans verilen meri planda belirtilen yükseklikten 12.50 metre daha fazladır. Başka bir deyişle plan notun kendi içinde çelişkili bir durum oluşturmaktadır.” 

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-yurutmeyi-durdurma-talebini-reddetti_172834.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!