Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Makina İmalatında Toplam İstihdam içinde Mühendis Oranı Yüzde 1,7''

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Müfit Gülgeç, makina imalatında toplam istihdam içinde mühendis oranının yüzde 1,7 olduğunu ve niteliksiz iş gücü oranının yüksek olduğunu bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''Makina İmalatında Toplam İstihdam içinde Mühendis Oranı Yüzde 1,7''

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Müfit Gülgeç, makina imalatında toplam istihdam içinde mühendis oranının yüzde 1,7 olduğunu ve niteliksiz iş gücü oranının yüksek olduğunu bildirdi. Gülgeç, yaptığı yazılı açıklamada, sanayide mühendis ve nitelikli personel yetersizliğine dikkati çekerek, sanayide niteliksiz işgücü oranının yüzde 65 gibi yüksek bir oranda olduğunu ifade etti.
    
Yapılan araştırmalarda mühendislik sanayilerinde gerileme olduğunun altını çizen Gülgeç, ''Sanayi giderek artan ölçüde net ithalatçı olmaya yönelmekte, sanayimizde nitelikli personel yetersizliği açığa çıkmakta ve bundan da yakınılmaktadır'' dedi. TÜİK verilerine göre, sanayide KOBİ niteliğindeki firmaların yüzde 70'inde mühendis istihdam edilmediğine dikkati çeken Gülgeç şunları kaydetti:
    
''2008 yılı itibarıyla sanayi sektöründe çalışan 4,4 milyon kişinin ancak 304 bini yüksek öğrenim görmüş olup, bunların içindeki mühendis sayısı da 64 bin civarında. KOBİ'lerde 15 bin 130 makina mühendisi istihdam ediliyor. Makina imalatında toplam istihdam içinde mühendis oranı yüzde 1,7'dir. Aksi olması gerekirken niteliksiz iş gücü oranı yüksektir ve yüzde 65,9'u bulmakta. Sektör içindeki mühendislerin yüzde 55,6'sı bin 500 liraya kadar ücret almaktadır. Bu durum mühendis yoğun bir sanayi için kolay kabullenilecek bir tablo değildir.''

Ar-Ge, inovasyon ve mühendisliğin yoğun olması gereken sanayide işletmelerin yapısal ve güncel sorunların altından kalkamadığını kaydeden Gülgeç, bu koşullarda sanayide teknoloji-katma değer ilişkisinin kurulamadığını ve geleceklerine yatırım yapmaktan yoksun kaldığını bildirdi.
    
Mühendislerin yüzde 25'i işsiz
    
Gülgeç, ülkedeki üniversite mezunu sayısını artırmak amacıyla ardı ardına açılan üniversitelerin, fakültelerin ve bölümlerin ilerleyen yıllarda çok daha büyük sorunlara yol açacağına dikkati çekti. Türkiye'de 150'nin üzerinde fakültede mühendislik eğitimi verildiğinin altını çizen Gülgeç, mühendislik fakültelerine her yıl 60 binin üzerinde yeni öğrencinin kayıt yaptırdığını bildirdi. Bugün mühendislerin yüzde 25'inin işsiz olduğunu belirten Gülgeç, yatırım planlamasına bakılmaksızın öğrenci alım sayılarının arttırılmasının işsiz mühendislerin içine yeni işsizlerin katılmasına yol açacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/makina-imalatinda-toplam-istihdam-icinde-muhendis-orani-yuzde-1-7_91891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!