Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Makine Sektörü 13-14 Milyar Dolarlık İhracat Bekliyor

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, birlik olarak 2023 ihracat hedeflerinin 100 milyar dolar olduğuna işaret ederek, ''Bu hedefe ulaşmak için her yıl yüzde 20 büyüme gerçekleştirmemiz gerekiyor. Geçen yıl yüzde 23 civarında büyüdük bu yıl an itibariyle yüzde 20'nin üzerinde bir seyir var'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Makine Sektörü 13-14 Milyar Dolarlık İhracat Bekliyor

Basın mensuplarına sektörel gelişmeleri değerlendiren Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, birliğin tek bir çatı altında toplanması için ciddi bir çaba sarf ettiklerini söyledi. Yaklaşık 10 yıldır Türkiye'nin katma değer üretmesi gerektiğini söylediklerini ifade eden Dalgakıran, bu konuda başkan olarak gerekli lobi çalışmalarını yaptığını anlattı. Dalgakıran, yaptıkları 'Tıkır Tıkır' kampanyası sayesinde bürokratlarda sanayicilere, akademisyeninden esnafına kadar herkesin Türkiye'nin üretim araçlarını kendisinin üretmesi gerektiğini anladığını kaydederek, gün itibariyle bu çalışmaların daha fazla arttığını söyledi. Endüstriyel klimalar, savunma sanayi gibi alanların birlikten çıkarıldığına da değinen Dalgakıran, bu durumun birliği 'korkunç derecede' yıprattığını dile getirdi.
    
Dalgakıran, şöyle devam etti:
    
''Tabii ki biz alınan kararlara saygılıyız. Ancak bu karar makine sektörünün tek bir sektör halinde hareket etme gücünü kaybettirdi. Biz şu an Makine Tanıtım Grubunu kapatmayı düşünüyoruz. Biz yüzde yarımlık kesintiye uğruyoruz, ancak bu İstanbul Elektrik Elektronik (İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği) kesintiye uğramıyor. Böylece adaletsiz bir durum ortaya çıktı. Bizden tanıtım grubu için kesinti alınıyor ancak klima sanayinden ve savunma sanayinden geçince bu pay ödenmiyor. Dolayısıyla sınırlı sayıda makinecinin sırtına yüklendiği için çok adil değil. Daha önce çok başarılı işlere imza attığımız Makine Tanıtım Grubunun kapatılması gündemde.

Türkiye'nin makine sektöründeki ihracatı yüksek performansta seyrediyor. 2023 hedefimiz olan 100 milyar dolar ihracata ulaşmak için her yıl yüzde 20 büyüme gerçekleştirmemiz gerekiyor. Geçen yıl yüzde 23 civarında büyüdük bu yıl an itibariyle yüzde 20'nin üzerinde bir seyir var. Bu yıl makine sektöründe 13-14 milyar dolarlık ihracat bekliyoruz. En çok ihracatı Avrupa'ya yapıyoruz. Çok iyi bir sanayi stratejisi belirliyoruz. Şu an belirlenen stratejiler var bunun iyi veya kötü olmasından ziyade böyle önemli bir konuda bu kadar geç kalınmış olması iyi değil.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/makine-sektoru-13-14-milyar-dolarlik-ihracat-bekliyor_91906.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!