Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MMO'dan Kazan Patlamaları Uyarısı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Varlık Özerciyes, periyodik kontrol ve testlerin yapılmasıyla kazan patlamalarının önüne geçilebileceği uyarısında bulundu.

yapi.com.tr / AA
MMO'dan Kazan Patlamaları Uyarısı

Varlık Özerciyes, yaptığı yazılı açıklamada, buhar, kalorifer, kızgın yağ, kızgın su kazanları ile hava tankı, hidrofor gibi basınçlı kapların yılda bir kere periyodik olarak kontrol ve testlerinin yapılmasının yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlattı. Ancak bu testlerin genellikle ihmal edildiğini ifade eden Özerciyes, şunları kaydetti:
     
''Kazanlarda emniyet sistemleri çalışmadığında, eskime, çürüme veya diğer işletme hataları olduğunda, kazalar ya da patlamalar ne yazık ki kaçınılmaz olmaktadır. Mevcut kazanlarda periyodik kontrol ve testlerin, yetkili kuruluşlar tarafından yapılmasıyla patlamaların büyük oranda önüne geçilebilir.

Ülkemizdeki kazan dairelerinin tamamının süratle kontrole tabi tutularak mevcut durumlarının ortaya çıkarılması, ömrünü tamamlamış ve kullanılması sakıncalı kazanların işletilmesine ivedilikle son verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle mevcut yönetmelikler doğrultusunda, kalorifer kazanı ve basınçlı kapların yılda bir kez, periyodik kontrol, bakım ve testleri mutlaka yaptırılmalıdır.''

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/mmodan-kazan-patlamalari-uyarisi_102578.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!