Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Makine Sektörü Strateji Belgesi Önümüzdeki Günlerde Açıklanacak

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ile OSTİM'in işbirliğinde düzenlenen KOMATEK 2011 Fuarı, Atatürk Kültür Merkezinde açıldı. Açılışta konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Vekili Hüsnü Tekin, makine sektörü strateji belgesini hazırladıklarını, belgenin önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacağını ve bu

yapi.com.tr / AA
Makine Sektörü Strateji Belgesi Önümüzdeki Günlerde Açıklanacak

Foto: Evrim Aydın (AA)

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ile OSTİM'in işbirliğinde düzenlenen KOMATEK 2011 Fuarı, Atatürk Kültür Merkezinde açıldı. Açılışta konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Vekili Hüsnü Tekin, makine sektörü strateji belgesini hazırladıklarını, belgenin önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacağını ve bu yıl içinde de uygulamaya geçeceğini bildirdi. Tekin, Türk sanayisinin rekabet gücünü ve verimliliğini artırarak, dünya ihracatından daha fazla pay alan, ileri teknolojiye dayalı ürünlerin üretildiği, istihdam sorununun çözüldüğü, nitelikli işgücüne sahip, aynı zamanda topluma ve çevreye duyarlı dönüşümünü hızlandırmayı amaçladıklarını söyledi.
    
Tekin, ''Bakanlığımız makine sektörü strateji belgesini hazırlamıştır. bu belge önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak ve bu yıl içinde uygulamaya geçecektir'' dedi. Yerli üretimin önemine de değinen Tekin, sanayi ürünlerinin yerli üretimle karşılanmasının Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltmada önemli bir hedef olduğunu söyleyerek, bu hedefin korunması ve geliştirilmesi için makine ve imalat sanayi sektörünün de çaba sarf ettiğini söyledi. Türkiye'de birçok makine ve ürünün dünya standartlarında üretildiğini ifade eden Tekin, ''Türkiye kaliteyi yakalamıştır'' diye konuştu.   Gökçek'in hedefi havaalanı yolu üzerindeki fuar alanını bu yıl içinde tamamlamak 

Ankara'nın en büyük eksikliğinin fuar alanı olduğunu belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, ''Havaalanı yolu üzerindeki fuar alanını bu sene ne yapıp edip bitirmek istiyoruz'' şeklinde konuştu. Fuar alanının arazisinin 1 milyon 800 bin metrekare olduğuna dikkat çeken Gökçek, ''50 bini kapalı 50 bini açık olmak üzere, 100 bin metrekare ile başlayacağız. Az önce arkadaşlarla konuşurken bunun düşük olduğunu söylediler, benim de iddiam bu; ama TOBB'a bunu kabul ettiremedik. (10 bin açık 10 bin kapalı ile başlayalım) dediler. İnşallah 150 binden aşağı başlamayız. Bu sene de bitirelim istiyoruz'' dedi. KOMATEK 2011 Fuarı'nın Ankara için prestij olduğunu da dile getiren Gökçek, sanayicilere her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını söyledi. Gökçek, kanuni değişikliklerin izin vermesi durumunda metro gibi inşaatların OSTİM'e verilmesini de isteyeceklerini ve böylece sanayicilerin çok ciddi anlamda yol alabileceklerinin altını çizdi.
    
İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Divriş de makine pazarının büyümesinin ülkenin büyümesine doğrudan katkı sağladığını ifade etti. Hükümetin 2023 yılı için hedeflediği 500 milyar dolarlık ihracat içinde kendilerinin de 10 milyar dolarlık bir ihracat hedefi koyduklarını anlatan Divriş, bunu başaracaklarını söyledi. Türkiye'nin pazarlama zafiyeti bulunduğunu, bu nedenle de potansiyelini tam manasıyla harekete geçiremediğini ifade eden Divriş, pazarlamada fuarların önemli bir yeri olduğunu, İMDER olarak Ankara'da ihtiyaçlara cevap verecek bir fuar alanı yapılmasını istediklerini dile getirdi. Divriş, 2013 yılında KOMETEK Fuarını 160 bin metrekare alanda düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.   

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise, iş ve inşaat makinalarında OSTİM'in bir adres haline geldiğini, kendilerinin de firmaların rekabet güçlerini artırmak için çalıştıklarını ifade etti. Aydın, özellikle hızlı tren projesi gibi projelerde bir çok malzemenin yerli üreticiler tarafından üretilebileceğini bildirdi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/makine-sektoru-strateji-belgesi-onumuzdeki-gunlerde-aciklanacak_86930.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!