Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Makine Üretiminde Hedef Liderlik

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi içerisinde en az 100 milyar dolarlık makine ihracatı gerçekleştirebilmenin zor olmadığını belirterek “Sanayi ürünlerindeki ihtiyacın yerli üretimle karşılanması bu hedefi kolaylaştıracaktır. Ayrıca her

Cumhuriyet Gazetesi
Makine Üretiminde Hedef Liderlik

Makine üretiminde 15 AB ülkesiyle neredeyse başa baş üretim yapan Türkiye’nin ithalatı yavaşlatıp yerli üretime yoğunlaşmasıyla lokomotif sektör olan sanayinin ülkeyi rahatlıkla marka haline getirebileceği vurgulandı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi içerisinde en az 100 milyar dolarlık makine ihracatı gerçekleştirebilmenin zor olmadığını belirterek “Sanayi ürünlerindeki ihtiyacın yerli üretimle karşılanması bu hedefi kolaylaştıracaktır. Ayrıca her yıl gerçekleştirdiğimiz ortalama 25 milyar dolarlık ithalat rakamı kazanç hanemize yazılacaktır” dedi. Makine imalat sanayisinin diğer imalat sanayi sektörlerine göre daha başarılı olduğunu vurgulayan Emiroğlu, sektörün üretiminin önümüzdeki beş yıl içerisinde yılda ortalama yüzde 12-15 oranında artış göstermesinin beklendiğini kaydetti.

Emiroğlu, sektörle ilgili yaptığı genel değerlendirmesinde Türk makine sanayisinin 1990 yılından bu yana yaklaşık yüzde 20 oranında yıllık büyüme gösterdiğini kaydederek şöyle konuştu: “2001 yılında 1.8 milyar dolar olan Türkiye’nin toplam makine ve aksamları ihracatı, 7 yıl içerisinde yaklaşık 6 katına çıkarak 2008 yılında 10.9 milyar dolar oldu. İthalat da 23.3 milyar dolara çıktı. Makine ve Aksamları sektörü Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 7.1 oranında pay alıyor.”

İhtiyaç yerli üretimle karşılanmalı

Türkiye’nin ihtiyacı olan sanayi ürünlerinin yerli üretimle karşılanmasının Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmaya yönelik öncelikli bir hedef olduğunu ifade eden Emiroğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türkiye ekonomisi açısından son derece önemli olan bu hedefin korunması ve geliştirilmesi için Makine imalat sanayisi sektörü de, büyük çaba sarf etmektedir. Bakanlığımız, kalitesiyle kendini ispat etmiş olan Türk makine sanayisi ürünlerinin kamu alımlarında öncelikli olarak tercih edilmelerinin sağlanması amacıyla, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’yla düzenli toplantılar gerçekleştirdik. Makine Teknik Komitesinin Oluşumu ve Görevlerine Dair Tebliğ ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının ve makine sanayisi temsilcilerinin katılımıyla Makine Teknik Komitesi (MAKTEK) oluşturuldu. 4 de alt çalışma grubu olan bu komite bugüne kadar 18 kez toplanmış olup, sektör adına önemli çalışmalara imza attı.”

AB’de 6. büyüğüz

Emiroğlu şöyle devam etti:

“Makine imalat sanayisi bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’nin sanayileşmesinin de itici gücü. 15 AB ülkesinde makine imalat sanayisinde 21 bin civarında firma faaliyet gösterirken, Türkiye’de bu rakam 11 bin.

Yani Türkiye’de 15 AB ülkesindekinin yarısı kadar firma bulunuyor. Bu durum Türkiye’deki işletmelerin büyüme ve ölçek sorunu olduğunu ortaya koymakta. Türkiye’de toplam makine imalatı 20 milyar Avro düzeyinde olup, Avrupa ülkelerindeki toplam imalatın yüzde 5’i oranındadır. Toplam makine imalat değeri bakımından Türkiye’nin, Avrupa ülkeleri arasında 6’ncı sırada yer aldığı görülüyor.

200’ü aşkın ülkeye ihracat

Türk makine firmaları 200’ü aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa, ABD ve İspanya sektör ihracatında önde gelen ülkeler olup; Rusya Federasyonu, Irak, Romanya, Polonya, Bulgaristan ve Iran ihracat yaptığımız diğer önemli pazarlardır. Türkiye’nin toplam makine ihracatında lider konumdaki Almanya’ya olan ihracatı son beş yılda 3 katına çıktı. Bu durum, makine sanayisi ürünlerinin kalitesinin açık bir göstergesi.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/makine-uretiminde-hedef-liderlik_80164.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!