Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Malezya'nın En Eski Camilerinden Kampung Hulu Mimarisiyle Öne Çıkıyor

Malezya'nın Melakka eyaletinde 1728 yılında inşa edilen Kampung Hulu Camisi, Budist, Hindu ve eski Malay mimarisinin özelliklerini taşıyor.

yapi.com.tr/AA
Malezya'nın En Eski Camilerinden Kampung Hulu Mimarisiyle Öne Çıkıyor

Malezya'nın Melakka eyaletindeki en eski tarihi yapılardan Kampung Hulu Camisi, farklı mimari görünümüyle şehri ziyaret edenlerin dikkatini çekiyor.

İnşasına 1720'de başlanan ve 8 yılda bitirilen cami, farklı kültürlerden mimari örneklerin kompozisyonu konumunda. Melakka eyaletinde inşa edilen ilk cami olma özelliği bulunan Kampung Hulu, Malezya'nın da en eski camilerinden biri olarak biliniyor. Caminin, o yıllarda Melakka eyaletinde hüküm süren Hollandalı idarecilerin talimatıyla inşa edildiği tarihi kaynaklarda belirtiliyor. 19. yüzyılın ortalarında hasar gören cami ilk olarak 1892'de restore edildi.

Malay, Budist ve Hindu kültürünün birleşimi
Kampung Hulu'yu ilk görenler, minaresinden ezan sesi gelene kadar bu yapıtın bir cami olduğunu anlamakta zorlanıyor. Caminin kubbesi, Güneydoğu Asya ülkelerindeki Budist tapınaklarının yanına dikilen "pagoda" isimli kıvrımlı kuleden esinlenerek yapılmış. Ana binanın bitişinden daha sonra yapılan minarenin şekli ise Malay tarihinde "Balai Nobat" olarak adlandırılan nöbet kulesine benziyor.

Farklı dinlerden ziyaretçilerin ilgisini çekiyor
Caminin şadırvanı da sıradan camilerden farklı olarak gölet şeklinde yapılmış. Günün belirli vakitlerinde dışarıdan su doldurulan şadırvandan maşrapayla abdest alınıyor.

Caminin mihrabı ise renkli görünümüyle ayrı bir estetik örneği sergiliyor. Hindu kültüründen etkilenerek yapılan ahşap oymalı mihrap, hasar görmemesi için düzenli olarak bakıma tabi tutuluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/malezyanin-en-eski-camilerinden-kampung-hulu-mimarisiyle-one-cikiyor_174314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!