Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mania Sorunu Çözüldü, Yüksek Kata Onay!

Adana merkez Seyhan İlçe Belediye Başkanı CHP'li Zeydan Karalar, Devlet Hava Meydanları ile yaptıkları çalışma sonrası, kent merkezindeki havaalanı çevresinde 60 bin kişiyi ilgilendiren, hava trafiğini tehlikeye soktuğu için 'mania' engeline takılan yüksek binalarla ilgili sorunu çözdüklerini açıkladı.

yapi.com.tr
Mania Sorunu Çözüldü, Yüksek Kata Onay!

Seyhan Belediyesi Meclis Salonu'nda toplantı düzenleyen Başkan Zeydan Karalar, yapılan yeni ölçümlerle mania kodlarının arttığını, bu sayede Adana Havalimanı çevresinde daha yüksek bina yapımına izin verilebileceğini belirtti.

DHA'nın haberine göre, inşaatı devam eden 282 bina ile ilgili belediye başvurulması durumunda iskan sorununun çözüleceğini kaydeden Başkan Karalar şunları söyledi:

"Mania sorunu Adana için büyük bir engeldi. İnşaat durduğu zaman ekonomi duruyordu, iş duruyordu. Bizim önümüzde büyük bir problemdi. Eski kodlar uzun süre önce ölçülmüştü. Biz bunların Devlet Hava Meydanları ile görüşüp yenilenmesini sağladık."

Adana ekonomisi canlanacak

Yeni yapılan düzenlemeyle bina yüksekliklerinin artmasının binlerce konutu etkileyeceğini belirten Karalar şöyle devam etti: "Bunun için büyük bir ekip çalıştı. Yeni ölçümler yapıldı. Şu anda bina yükseklikleri eskisine oranla daha yüksek. Bu sorun şu an için 282 bina ve 60 bin insanı ilgilendiriyor. Bina yapılmış, iskan veremiyoruz, çünkü hukuk dışı. Bu binada oturanlar su ve elektrik alamıyor. Binayı almış iskan alamıyor. Ayrıca bir sürü arsa da insanlar inşaat yapacak, ancak mania sorununu çözemiyordu. Bu yüzden duran inşaatlar vardı. On binlerce inşaatı etkileyecek. Eskisine oranla bu daha iyi olacak. Adana ekonomisi rahatlayacak. İnşaat sektörü canlıysa, orada istihdam vardır. Ekonomi canlıdır, iş ve para vardır. Türkiye'de 1980'den sonra 2010'a kadar ekonomiyi büyüten inşaat sektörüdür. Son dönemde inşaat durdu, Adana durdu. Bu çalışmamız Adana ekonomisinin canlanmasına büyük katkı sağlayacaktır."

Emniyet müdürlüğü binası yıkılıyor

Adana'da havalimanı yakınında 5 yıl önce yapımına başlanan 14 katlı Emniyet Müdürlüğü yeni hizmet binasındaki 6 katın, uçakların güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle bir süre önce yıkımına başlanmıştı. Uzun süre mania sorunu nedeniyle bekleyen inşaatın yıkımı için 3 milyon 135 bin lira bedel çıkarılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mania-sorunu-cozuldu-yuksek-kata-onay_137986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!