Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Manisa’da 2 Milyon Ağacın Kesilmesine Bakanlık Onayı!

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde iki milyon ağacın kesilmesinin öngörüldüğü nikel projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan onay çıktı. Bakanlık, Çaldağ Nikel şirketinin hazırladığı ve fay hattının gösterilmediği iddia edilen yeni ÇED Raporu'na onay verdi.

yapi.com.tr
Manisa’da 2 Milyon Ağacın Kesilmesine Bakanlık Onayı!

Ege'de Son Söz'den Sinan Doğan'ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Manisa Çaldağ'da Çaldağ Madencilik tarafından kurulması planlanan nikel tesisine ÇED (Çevresel Etki Değerendirilmesi) olumlu kararı verdi. Bakanlık, 27 Ekim tarihinde aldığı karar ile Manisa Turgutlu'da Çampınar Köyü yapılması planlanan Çaldağ Kompleks (Nikel-Kobalt--Demir) Proje Değişikliği ve Ek Üniteler ile ilgili olarak Bakanlığa sunulan ÇED Raporu'na olumlu karar verildiğini açıkladı.

Toplam 29.7 milyon ton nikel cevherine sahip olduğu tahmin edilen Türkiye'nin en büyük nikel rezervinin bulunduğu Çaldağ'da 2 milyon ağacın kesileceği tahmin ediliyor.

Fay hattı ortadan kaldırılmış

Manisalı çevreciler, şirketin yeni ÇED başvurusuna sert tepki göstermiş, nikelin Çaldağı'nda vahşi yöntemle çıkartılacağı ileri sürmüştü. Çevreciler, yeni hazırlanan ÇED raporunda fay hattının gösterilmediğini savundu.

Turgutlu'da Türkiye Çevre Platformu (TURÇEP) ve sivil toplum kuruluşları, projenin en yüksek kar ve en düşük yatırım anlayışına dayandığını belirterek, önce isim, tabela, sonra kimlik ve el değiştiren şirkete güvenmediklerinmi belirtmişti. Çevreciler, "Maden şirketi, şimdi de 7 yıldır çok bilimsel ve çok güzel diye savunduğu ÇED raporundan vazgeçip, bu defa da ÇED değişikliği yaptı. 'ÇED değişikliği' adı altında yaptıkları şey, mevcut ÇED raporu üzerinde bir takım rötuşlar yapıp, sonra da bu vahşi madencilik projesini yeni bir ambalaja sarmak" dedi.

Yatırım düşürüldü

Çaldağ firması, yeni ÇED başvurusunda projenin tutarını 500 milyon dolar olarak göstermişti. Ancak geçtiğimiz haziran ayında firma, nikel madeni için Ekonomi Bakanlığı'ndan daha önce aldığı 264 milyon liralık yatırım teşvik belgesini iptal ettirmişti. Firma yine aynı tarihte Bakanlıktan 65 milyon liralık yeni bir yatırım teşvik belgesi aldı. Böylece firma yatırımını üçte iki oranında küçülttü. Daha önce 550 kişiye iş sağlanacağı belirtilirken, yeni teşvik belgesinde bu sayı 150'ye düşürüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/manisada-2-milyon-agacin-kesilmesine-bakanlik-onayi_126264.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!