Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Manisa Barosu'ndan Soma için Suç Duyurusu

Manisa Barosu, Soma'da meydana gelen maden faciasıyla ilgili söz konusu madenin, TKİ yetkilileri, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında suç duyurusunda bulundu; TCK'nin 83'üncü maddesinde işlenen 'kasten öldürmenin ihmali davranışlarla işlenmesi' hükümleri gereğince dava açılmasını talep etti.

yapi.com.tr / AA
Manisa Barosu'ndan Soma için Suç Duyurusu

Manisa Barosu, Soma'da meydana gelen maden faciasıyla ilgili madenin mülkiyetini elinde bulunduran Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nun (TKİ) yetkilileri ve sorumlu diğer kamu görevlileri ile işletmeci firmanın bağlı bulunduğu Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Manisa Barosu adına baro başkanı Zeynel Balkız tarafından Soma Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan şuç duyurusuyla Soma'nın Eynez mevkisindeki yer altı kömür madeni ocağında 13 Mayıs'ta meydana gelen faciayla ilgili sorumluluğu bulanan TKİ yöneticilerinin tespit edilerek, haklarında kamu davası açılması istendi.

Soma Cumhuriyet Başsavcılığı'na '2014/1567' soruşturma dosya numarasıyla yapılan suç duyurusunda, Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde bulunan madenin TKİ'ye ait olup rödavans sistemiyle Soma Kömürleri A.Ş. adlı özel firma tarafından işletildiği belirtildi. Somut olayda 4857 Sayılı İş Kanunu hükümleri uyarınca TKİ ile Soma Kömürleri arasında asıl işveren ve alt işveren ilişkisi bulunduğunun idda edildiği suç duyurusunda, şöyle denildi:

"TKİ ile Soma Kömürleri A.Ş. arasında hizmet alım sözleşemesi mevcut bulunup, Soma A.Ş. bu madende hizmet alımı kapsamında maden işçisi çalıştırmaktadır. Bu işlemin doğal sonucu olarak TKİ asıl işveren, Soma Kömürleri A.Ş. ise alt işveren vasfına haiz bulunup yapılacak soruşturmada, TKİ'nin yetkilileri hakkında da asıl işveren sıfatı ile işlem yapılmasını ve kusuru ve ihmali bulunan TKİ yönetici ve sorumluları hakkında gereğinin yapılmasını talep ediyoruz".

Suç duyurusunda ayrıca meydana gelen olayda 301 işçinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda işçinin de yaralandığına işaret edilerek, şu talepte bulunuldu:

"Bu olay nedeni ile toplumda infial oluştuğu sabittir. Medyada yer alan haberlerden holdingin sahibi ve patronu olduğu aşikar olan Alp Gürkan hakkında bugüne değin herhangi bir işlem yapılmamış olması vicdanları yaralamakta olup holding patronu ve iş yeri sahibi olarak adı geçen Alp Gürkan hakkında da gerekli soruşturmanın yapılmasını ve cezalandırılması için gereğini talep ediyoruz."

Müfettiş raporlarına bakılsın

Madende Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin de denetim sorumluluğunun bulunduğu ve bunu yerine getirmeyenler hakkında da gereğinin yapılmasınının talep edildiği suç duyurusunda, iş güvenliğiyle ilgili mevzuat hükümlerine göre, ilgili bakanlıklara bağlı iş güvenliği uzman ve müfettişlerinin yaptıkları denetimler sonucunda verdikleri raporların istenmesi ve raporlarla mevcut durumun örtüşüp örtüşmediğinin tespit edilerek sorumluluğu bulunan kişiler hakkında da kamu davası açılması istendi.

Manisa Barosu, suç duyurusunda olayda sorumluluğu tespit edilenler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 83. maddesinde işlenen "kasten öldürmenin ihmali davranışlarla işlenmesi” hükümleri gereğince dava açılmasını talep etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/manisa-barosundan-soma-icin-suc-duyurusu_120398.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!