Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi

Manisa'daki Radyasyon Sonucu Açıklandı!

Türkiye Atom Enerjisi Kurulu (TAEK), Manisa Köprübaşı'ndaki uranyum madeni kaynaklı radyasyon kirliliği iddiasını araştırdı. Sonuç: "Maden bölgesinde günde 8 saat geçirenler için bile risk yok."

yapi.com.tr/AA
Manisa'daki Radyasyon Sonucu Açıklandı!

Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde, eski uranyum madeni kaynaklı radyasyon ile ilgili inceleme tamamlandı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun (TAEK) internet sitesinde yayımlanan açıklamada, basında yer alan haberlere konu olan bölgede yerinde incelemeler ve gerekli ölçümlerin yapıldığı belirtildi.

Ölçüm sonuçlarında, Köprübaşı ilçesi civarında ölçülen radyasyon seviyelerinin, Kasar sektöründe bulunan cevherin yüzeye çıktığı bölgelerde yapılan ölçümler haricinde tamamen ortalama seviyelerde olduğu kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kasar sektöründe bulunan cevherin yüzeye çıktığı yerlerde ise ölçülen radyasyon seviyeleri o bölgedeki ortalama radyasyon seviyesinin birkaç katı seviyesinde olmakla birlikte herhangi bir kişinin yılın her günü ve günün 8 saatini Kasar sektöründe geçirdiğinin varsayılması durumunda bile radyasyondan korunma açısından halk sağlığını tehdit eden bir durum söz konusu değildir. Yapılan ölçümlerin sonuçları Türkiye’nin ortalama doğal radyasyon seviyeleri ile uyumludur. Uranyum cevherinin yüzeye çıktığı yerlerde ölçülen nispeten yüksek değerler ise beklenen seviyelerde olup, çok dar alanlarda ölçülmektedir.”

Köprübaşı'na bir istasyon kurulacak

Kurumun Türkiye sathına yayılmış toplam 153 istasyondan oluşan Radyasyon Erken Uyarı Sistemi Ağı’nın (RESA) işlediğine dikkat çekilen açıklamada, Manisa ili ve çevresinde halihazırda 3 RESA istasyonu bulunduğa işaret edilerek, ilçeye de bir istasyon kurulacağı bildirildi.

İstasyonların aldığı ölçümlere göre Türkiye ortalamasının 95 nSv/saat olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Radyasyon seviyeleri Manisa merkez - 90 nSv/saat, Manisa Soma - 130 nSv/saat ve Manisa Alaşehir - 100 nSv/saattir. İlaveten Köprübaşı ilçesinde yaşayanlar radyasyon seviyesini anlık olarak kurumumuz internet sitesinden izleyebilmelerini de teminen kurumumuz Köprübaşı ilçesi merkezine de bir RESA istasyonu kurmayı planlamaktadır. Yapılan incelemeler sırasında, cevher sahalarında bulunan uranyum ve diğer radyoaktif maddelerin çevreye yayılıp yayılmadığını gözlemlemek üzere bölgede bulunan Demirköprü Barajı ve Kasar köyünün içme suyu ve Kasar köyü civarında bulunan kuyulardan su örnekleri, Kasar sektöründen ve Topallı sektöründen toprak örnekleri, Kasar ve Çetinbaş sektörlerinden bitki örnekleri alınmış ve analizler yapılmak üzere kurumumuzun Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Laboratuvarlarına teslim edilmiştir. Analiz sonuçları ve yapılan değerlendirmeler ayrıca kamuoyuna duyurulacaktır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/manisadaki-radyasyon-sonucu-aciklandi_116487.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!