Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Manisa’da Selvilerin Kesilmesine Çevrecilerden Tepki

Manisa’nın Gölmarmara ilçesi Uğur Mumcu Caddesi’ndeki 51 yıllık 180 selvi ağacının, yol peyzaj çalışmasında kesilmek istenmesine çevreciler eylem yaparak tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Manisa’da Selvilerin Kesilmesine Çevrecilerden Tepki

Manisa'nın Gölmarmara ilçesine bağlı Atatürk Mahallesi'nde 51 yıllık 180 selvi ağacı, ilçe belediyesinin Manisa Büyükşehir Belediyesi ile yapacağı ortak yol peyzaj çalışmasında kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bugüne kadar 15 selvi ağacının kesilmesi ilçedeki çevrecileri harekete geçirdi.

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre; Yaklaşık 30 kişiden oluşan grup, ağaçların kesileceği Atatürk mahallesi Uğur Mumcu Caddesi üzerinde basın açıklaması yaptı. Çevreci vatandaşlar adına konuşan Şerife Döngel Türkan, 1.5 kilometre uzunluğundaki Uğur Mumcu Caddesi üzerinde bulunan 180 selvi ağacının Gölmarmara Belediyesi ile Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı ortak yol peyzaj çalışması çerçevesinde katledileceğini ileri sürüp şöyle konuştu: “Doğa ve çevre katliamlarıyla ilgili Kazdağları'nda altın madeninde, Turgutlu Çal dağı nikel madeninde, Soma Yırca Köyü'nde zeytin katlinde, Hacıveliler köy kadınlarının taş ocağı dayatmasında tutunduğu tavır geri adım atılmasını sağladı. Kişi ya da kurumların ‘Ben yaptım oldu' mantığıyla cumhura rağmen davranış sergilemesi hiç kimseye yarar sağlamaz. Bu sorun partiler üstüdür ve toplumsal kaygıdır. Bu memleket hepimizindir. Güzelliklerimizi bizden sonrakilere aldığımız gibi bırakmak zorunluluğumuz vardır.”

Çevreciler, yol üzerindeki peyzaj çalışmasının farklı bir çözüm yolu bulunarak ağaçların kesilmeden yapılabileceğini dile getirirken, Gölmarmara Belediye Başkanı AKP'li Kamil Öz ise Uğur Mumcu caddesini Manisa Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa ilçenin prestij caddesi haline dönüştürmek istediklerini belirterek, “Selvi ağaçlarının bulunduğu cadde üzerinde evleri bulunan vatandaşlardan çok şikayet aldık. Ağaçların toza sebep olduğunu ve kırılan dallarının evlerinin içine kadar girdiğini ifade ettiler. Biz de bu projemiz çerçevesinde caddemizi daha güzel hale getirerek, kesilecek olan selvi ağaçlarının yerine yeni ağaçlar dikmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/manisada-selvilerin-kesilmesine-cevrecilerden-tepki_178836.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!