Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Manuel Surp Pırgiç Kilisesi Restorasyonu 2014'te Tamamlanacak

Ani Harabeleri içerisinde yer alan ve 1954 yılında üzerine yıldırım isabet etmesi sonucu ikiye ayrılan Manuel Surp Pırgiç Kilise'sinin konservasyon çalışmaları devam ediyor.

yapi.com.tr / AA
Manuel Surp Pırgiç Kilisesi Restorasyonu 2014'te Tamamlanacak Foto: Hüseyin Demirci (AA)

Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Manuel Surp Pırgiç Kilisesi'nin Ani Ören Yeri'nde ayakta kalan 21 eserden biri olduğunu söyledi. Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan kilisenin 33 metre 33 santimetre uzunluğuna sahip olduğunu ifade eden Doğanay, ''Tek kubbe üzerine yapılmış sütunsuz bir bina. Burası 1954 yılında yıldırım çarpması sonucu ikiye ayrılmış bir kilise. Şu anda Dünya Anıtlar Fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından burada konservasyon çalışmaları devam ediyor'' dedi.

Yıldırım çarpması sonucu hasar oluşan kiliseden kopan parçaların numaralandırıldığını anlatan Doğanay, parçaların müze envanterine alındığını belirterek, şunları kaydetti:

''Buranın restorasyon projesi yapılacağı zaman bu numaralandırılan taşlar tekrar aynı yerine konulmak üzere müze envanterine geçmiş durumda. Burası 11 Havari'nin de ziyaret ettiği bir yer. Bölgenin tektonik olması ve 2004 yılından önce taş ocaklarının burada çalışması sonucu hasar görmüş. Dünya Miras Listesi'ne tamamen girersek burada görmüş olduğunuz şaheserlerin tamamı dünyanın malı olacak.''

Doğanay, kilisenin restorasyonunu 2014 yılının 11'inci ayında tamamlamayı planladıklarını belirterek, ''Tarihi eserlerin restorasyonu ve uygulama planları biraz ağır işler. Çünkü bunların önce rölöve ve restorasyon projeleri Bölge Koruma Kurulları tarafından onaylanır ve onaylanan bu projeler daha sonra uygulama projelerine dönüştürülür ve uygulama projesi peyderpey yapılır'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/manuel-surp-pirgic-kilisesi-restorasyonu-2014te-tamamlanacak_105669.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!