Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Milli Mücadele Karargahı' Restore Ediliyor

Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Sivas Kongresi'ne ev sahipliği yapan ve günümüzde Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren tarihi binada restorasyon çalışmaları başladı.

yapi.com.tr
'Milli Mücadele Karargahı' Restore Ediliyor

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarınca ''Milli Mücadele Karargahı'' olarak kullanılan, Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Sivas Kongresi'ne ev sahipliği yapan ve günümüzde Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren tarihi binada restorasyon çalışmaları başladı.

Sivas Valisi Zübeyir Kemelek, "Restorasyonun bir yılda tamamlanması öngörüldü. Yer teslimi yeni yapıldığı için bir yıllık süre 2014'ün ilkbaharına rastlıyor. Ancak bu tür binaların restorasyonunda umulmadık bazı kalemler ortaya çıkabiliyor. Bunlarla ilgili çalışmaların yapılması ve değerlendirilmesi zaman alabiliyor. Belki bir sonraki 4 Eylül'e ancak yetişebilir" diye konuştu.

İsim değişikliği düşüncesi

Restorasyonun ardından müzenin isminin değiştirilebileceğini belirten Kemelek, "4 Eylül Milli Mücadele ve Kongre Müzesi olarak planlanmakta. Daha önce etnografik eserler vardı. Onlar Etnografya Müzesine gönderildi" diye konuştu.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından ''Milli Mücadele Karargahı'' olarak kullanılan binada, o yıllara dair izler günümüze taşınıyor. Milli Mücadele döneminde Atatürk'ün ''Cumhuriyet'in temelini burada attık'' sözünü söylediği tarihi yapıda, Atatürk'e ait çalışma ve dinlenme odası ile tarihi kongre salonu, kongrenin yapıldığı günlerdeki haliyle muhafaza ediliyor.

İdadi, Sultani, Sivas Lisesi, Kongre Lisesi adlarıyla anılan yapı, 1981 yılına kadar okul olarak kullanıldı. Bina, onarımı, teşhir ve tanzimi gerçekleştirildikten sonra 1990 yılında müze olarak ziyarete açıldı. Giriş katı Etnografya Müzesi, üst katı Atatürk ve Kongre Müzesi, bodrum katı ise depo, laboratuvar ve fotoğrafhane olarak düzenlendi.

Tarihi bina, 10 Ocak 2011'de TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı ve Sivas Valiliği arasında yapılan protokolle Milli Saraylar Daire Başkanlığına devredilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milli-mucadele-karargahi-restore-ediliyor_107878.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!