Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

UNESCO Dünya Miras Listesi'ne Aday Bölgelerin Temsilcileri Bursa'da

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Cumalıkızık, Sultan Külliyeleri ve Hanlar Bölgesi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması yönündeki çalışmaları hızla sürerken, Türkiye genelinde söz konusu listeye girmeye aday bölgelerin temsilcileri deneyim paylaşımı için Bursa'da bir araya geldi. UNESCO Dünya Miras Sözleşmesi'nin 40. yılı kutlamaları

yapi.com.tr / AA
UNESCO Dünya Miras Listesi'ne Aday Bölgelerin Temsilcileri Bursa'da

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Cumalıkızık, Sultan Külliyeleri ve Hanlar Bölgesi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması yönündeki çalışmaları hızla sürerken, Türkiye genelinde söz konusu listeye girmeye aday bölgelerin temsilcileri deneyim paylaşımı için Bursa'da bir araya geldi.

UNESCO Dünya Miras Sözleşmesi'nin 40. yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Türkiye Dünya Miras Alanlarında Yönetim Planı Hazırlıkları Deneyim Paylaşımı Çalıştayı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu'nda başladı. İki gün sürecek çalıştayda Türkiye'nin Dünya Miras Listesi'nde yer alan 10 varlıkta izlenen süreç ile aday listede yer alan 38 varlığa yönelik izlenecek yol haritası görüşmeye açıldı.

Türkiye Alan Yönetim Planı Rehberi içinde altyapı oluşturacak çalıştayda alan yönetim planı hazırlığında olan Alanya, Afrodisias, Bursa, Edirne, Efes, Ani, Bergama, Nemrut, Diyarbakır, Sinop, Gaziantep, Mardin ile alan yönetim planı hazırlamış olan İstanbul, Edirne, Afrodisias, Ani'den gelen temsilciler görüş alışverişinde bulundu.


    
270'in üzerinde proje
    
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlenen çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne Türkiye'den 38 adayın bulunmasının ülkenin birikimini ortaya koyduğunu söyledi. Altepe, Bitinya, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan Bursa'nın da somut kültürel miras açından son derece zengin bir kent olduğunu vurguladı. Altepe, şöyle konuştu:
    
''Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, çarşıları, hanları ve hamamları ile büyük bir birikimi bünyesinde barındırıyor. Yine Cumalıkızık, Osmanlı dönemini kırsal yerleşiminin tüm örneklerini bünyesinde barındıran bir yer. Bu değerlerin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla 270'in üzerinde tarihi ve kültürel miras projesi üzerinde çalışıyoruz. Bursa'yı yaşayan canlı bir müze kent haline getirirken, bu değerlerimizi dünyaya tanıtmak ve bu sayede bu bölgeleri kültür turizmine açmayı amaçlıyoruz. Bu çalıştay, deneyim paylaşımı açısından çok önemli. Dünya Miras Listesi'ne giren bölgelerin deneyimleri, bizim gibi aday olan yerler için yol gösterici olacak. Bursa'nın değerlerini geleceğe birlikte taşıyacağız.''


    
Yol haritaları belirlenecek
    
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (UTMK) Başkan Vekili Emekli Büyükelçi Melek Sina Baydur da Bursa başta olmak üzere Dünya Miras Listesi'ne girmeye aday olan tüm varlıklara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
    
UTMK Somut Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Gül İrepoğlu da çalıştayda, alan yönetimi idari şemasının oluşturulması, alan sınırının tespit edilmesi, tampon bölge oluşturulması gibi her alanda karşılaşılan sorunların yanında, alanlara özgü spesifik sorunların ele alınacağını kaydetti.
    
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Serhad Akcan ise çalıştayın aday bölgeler için önemli bir yol haritası olacağını belirterek, dünya mirasının tüm insanlığa ait olduğunu, bu bilinçle hareket edilmesi gerektiğini söyledi.
    
Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu da özellikle Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan restorasyonlarla tarihi eserlerin ilgi odağı haline geldiğini vurguladı.
    
Konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Yüksek Kurul Daire Başkanı Mehmet Gürkan, kültür varlıkları koruma mevzuatı ve alan yönetimi hakkında bilgi verdi.

ETİKETLER: kurum kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/unesco-dunya-miras-listesine-aday-bolgelerin-temsilcileri-bursada_91933.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!