Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mardin Adına Yakışan Müzeye Kavuştu

Mezopotamya Ovası'nın bereketli toprakları üzerindeki Mardin olağanüstü bir gecede anlamlı bir güne ev sahipliği yaptı. Mardinlilerin, "Gündüz mezarlık, gece gerdanlık" dediği kent, adına ve geçmişine yakışır bir müzeye kavuştu. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi dün akşam saatlerinde önemli konukların tanıklığında

Akşam Gazetesi
Mardin Adına Yakışan Müzeye Kavuştu

Mezopotamya Ovası'nın bereketli toprakları üzerindeki Mardin olağanüstü bir gecede anlamlı bir güne ev sahipliği yaptı. Mardinlilerin, "Gündüz mezarlık, gece gerdanlık" dediği kent, adına ve geçmişine yakışır bir müzeye kavuştu. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi dün akşam saatlerinde önemli konukların tanıklığında açıldı.

Müzenin açılış konuşmasında merhum Sakıp Sabancı'nın vasiyetini yerine getirmekten büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, müze için "Bu ad bu kentte çok yakıştı" deyince alkış kıyameti koptu. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ise Mardin'i "Bir fotoğraf karesine üç semavi dinin sığabildiği kent" sözleriyle tanımladı.

Açılış törenin ilk konuşmayı Mardinli İstanbul Valisi Muammer Güler yaptı. Güler doğduğu topraklara önemli bir eser kazandırmanın sevincini yaşıyordu. Ayaküstü konuştuğumuz Vali Güler, Mardin doğumlu ve 1954 yılında kentten ayrılan bir posta memurun oğlu. Yıllardır görmediği arkadaşlarıyla birada. Biz de yanındayız. Güler, müzenin Mardin'e yapılış öyküsünü, "İstanbul'da Adile Sultan projesi sırasında Sakıp Sabancı'ya 'Benim memleketim Mardin'e de bir şeyler yapalım' dedim. Sakıp Sabancı da 'Olur' dedi ama kendisi rahmetli olunca bu proje de öyle kaldı. Sonra projeyi çocuklarıyla konuştuk. Okul düşünüyorduk müze oldu. İyi de oldu. Sakıp Bey'in de vasiyeti böylece yerine gelmiş oldu" sözleriyle anlattı.

Vali Güler'in en çok "Bu topraklarda doğdum. Mardinliyim İstanbul Valisiyim" sözleri alkış aldı.

Naneli limonataların içecek olarak dağıtıldığı açılışta teşekkürler ise projenin mimarlarından Dilek Sabancı ve Sakıp Sabancı Müze Müdürü Nazan Ölçer'e gitti. 7 milyon lira harcanarak yapılan müze sonrası Mardin'in dar sokakları da değişmiş... Mardin'e yolunuz düşerse bu müzeye mutlaka uğrayın.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mardin-adina-yakisan-muzeye-kavustu_72890.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!