Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mardin Konut Dokusu Üzerine Araştırmalar...

Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü tarafından, Mimar Yunus Aran'ın anısına düzenlenen konferanslar serisinin, 2008-2009 akademik yılındaki ikinci konuşmacısı, "Mardin Konut Dokusu Üzerine Araştırmalar" başlıklı sunumu ile Prof. Dr. Füsun Alioğlu oldu.

yapi.com.tr
3 Mardin Konut Dokusu Üzerine Araştırmalar...

Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü tarafından, Mimar Yunus Aran'ın anısına düzenlenen konferanslar serisinin, 2008-2009 akademik yılındaki ikinci konuşmacısı, "Mardin Konut Dokusu Üzerine Araştırmalar" başlıklı sunumu ile Prof. Dr. Füsun Alioğlu oldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nden emekli olduktan sonra Kadir Has Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Lisans Programı yürütücüsü olarak görev yapmaya başlayan Alioğlu, konuşmasında Mardin'in çeşitli etkenlerle oluşmuş şehir dokusunu ve bu dokunun önemli unsurlarından olan geleneksel konutları ele aldı.

Mardin’de tarih boyunca önemli kültürel katmanların oluştuğuna dikkat çeken Alioğlu, "Mardin, Ortaçağ Anadolu kentlerinde sık rastladığımız bir biçimde, tepede yer alan bir iç kale ve bunun eteklerine kurulmuş dış mahalleden oluşmaktadır. Kent, tepenin Mezopotamya Ovası’na bakan güney yamacına kurulmuştur. Yıllar geçtikçe iç kaledeki sivil mimarlık örnekleri, aşağı kente taşınmış; bugün kaledeki anıtsal yapıların birçoğu yıkılmış ve tahrip olmuştur" dedi.

Kentin çok kültürlü yapısından, kaçınılmaz olarak konut mimarisinin de etkilendiğine dikkat çeken Alioğlu konuşmasına şöyle devam etti: "Mardin evlerinin karakteristik yapısını belirleyen iki temel unsur vardır: Kullanılan malzeme ve iklim. Gerek konutlarda gerek anıtsal yapılarda, malzeme olarak kalker taşı kullanılmıştır. Taşlar, yakın çevrede çok sayıda bulunan ocaklardan alınmaktadır. Ahşap malzeme ise, kapı ve pencere doğramaları dışında kullanılmamaktadır. Mimariyi belirleyen bir başka etken ise iklimdir. Karasal bir iklime sahip olan Mardin’de kışlar soğuk, yazlar ise uzun ve sıcaktır. İklim, bu evlerde farklı bir oda yapısının olmasına neden olmuştur. Evlerin arka tarafında kalan odaların çoğunlukla penceresi yok; küçük havalandırma delikleri vardır. Bu odalar yazın serin bir ortam sunarken, kışın da sıcak olurlar. Aileler vakitlerinin çoğunu burada geçirirler. Aile büyüdükçe, eve sonradan başka bölümler de eklenir. Bu yüzden Mardin evlerinde farklı dönemlerde eklenmiş birçok bölüm göze çarpar."

İç içe sıkışık bir doku oluşturan Mardin evlerinin bu özelliğinden dolayı, Mardin sokaklarının oldukça dar olduğunu söyleyen Alioğlu, ayrıca konutların anıtsal yapılarda olduğu gibi tonozlarla örtüldüğünü; yukarıdan bakıldığında düz bir dam görülmesine rağmen, iç mekanda eğimli bir örtüyle mekanın kapatıldığını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mardin-konut-dokusu-uzerine-arastirmalar-_65343.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • Mardin evleri Yağlı boya Resim Sergisi ve Mardinliler Vakfı KADIKÖY-İstanbul'daki açılışına gittim. Mardin evlerine-yapılarına hayran kaldım. Mardin evleri ile ilgili mimari yorumlarını meslektaşlarımdan rica edebilir miyim? Doğan Demircioğlu,y.mimar ,poladanus@gmail.com YANITLA
  • sayın alioğlu tesbitleriniz yerınde, ama eksıkler içermektedir, iyi bir araştırma neticesinde eksikleri bulacağınızdan emınım YANITLA
  • Sayın Alioğlu, ben ODTU Mimarlık Fakültesi mezunu ve Mardin'liyim. Mardin evleri ve şehir dokusu ile ilgili olarak 70'li yıllarda biz de bazı çalışmalar yapmıştık. Kentin sıcak ve kuru havaya sahip yerler ile ilgili örnek bir dokuya sahip olduğunu ve ova ile dağ arasında 'aquabatic air flow'adı verilen bir hava akımı ile soğuduğunu tespit etmiştik. Çalışmalarınız ne seviyede devam ediyor, bilmiyorum. Arzu ederseniz bu konuda biraz sohbet edebiliriz. Saygılarımla. nozturkcan@5myapi.com YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!