Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mariinsky Tiyatrosu'nu Perrault Yapacak

Dominique Perrault ve ekibi St. Petersburg'da yapılacak Mariinsky tiyatrosu için açılan yarışmayı kazandı. Krikov kanalı kıyısındaki tarihi

Yapı Dergisi
Mariinsky Tiyatrosu'nu Perrault Yapacak

b>Dominique Perrault ve ekibi St. Petersburg'da yapılacak Mariinsky tiyatrosu için açılan yarışmayı kazandı.

Krikov kanalı kıyısındaki tarihi Mariinsky-1 Tiyatrosu'na bitişik olarak yapılacak olan yeni bina St. Petersburg'un ilk modern yapısı olma özelliğini de taşıyor. Opera ve bale gösterileri için kullanılacak olan 2000 kişi kapasiteli yapı, ana yapıya Krikov Kanalı'nı aşan bir köprüyle bağlanacak ve her iki yapının alanı toplam 40.000 metrekareye ulaşacak.
Perrault'nun tasarımı siyah mermerden yapılmış taşkın bir hacmi altın renkli yarı saydam camla sarıyor. Perrault, St. Petersburg'un bütün anıtlarının simgesi olduğunu söylediği "altın zarf"ı kendi yapısında da kullandığını belirtiyor. Bu altın maskenin altında operanın kendisi yer alıyor. Siyah mermer, kırmızı kumaş ve altın renginin kullanımıyla son derece etkileyici, klasik bir opera mekânı yaratılıyor.

Beş Rus rakibin yanısıra Mario Botta, Erick van Egeraat, Arata Isozaki, Eric Owen Moss ve Hans Hollein'ı da geride bırakan Perrault için bu yarışmayı kazanmak özel bir önem taşıyor, çünkü Rusya, Le Corbusier'nin Moskova'daki Sovyetler Sarayı'nı tasarlamasının ardından, 1931'den bu yana ilk kez uluslararası bir mimarlık yarışması düzenlemiş bulunuyor. Mariinsky-2 Tiyatrosu 2007 yılında tamamlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mariinsky-tiyatrosunu-perrault-yapacak_5613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!