Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marina’da İptal Yüksek İhtimal

Koç Grubu’nun vazgeçtiğini duyurmasının ardından yeni imar planı onaylanan Kalamış Yat Limanı’nda şirketleri kur farkı zorlayacak. İhale tarihinde 2.09 lira olan dolar kurunun 2.55’i aşması ihalenin maliyetini 300 milyon lira arttırdı.

yapi.com.tr
Marina’da İptal Yüksek İhtimal

Koç Grubu’nun Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) Kalamış Yat Limanı ihalesinden vazgeçtiğini duyurmasının ardından gözler bundan sonra neler olabileceğine çevrilmişti.

Koç Grubu’nun ihaleden vazgeçtiğini açıklamasından sonra beklenmedik bir gelişme yaşanmış, ÖİB yeni imar planını Koç Grubu’nun açıklamasından 2 gün önce onayladığı ortaya çıkmıştı.

Hürriyet Gazetesi'nden Elif Ergu'nun haberine göre, özelleştirme İdaresi Başkanlığı normal süreçte öncelikle ilk olarak Koç Grubu’na bağlı ortaklığı olan Tek-Art’a devir sözleşmesinin imzalanması için tekrar davet gönderecek. Ancak Koç Grubu’nun bundan sonra bu teklifi değerlendirme konusunda ‘istekli’ olmayacağı düşünülüyor.

Çünkü yeni imar tasarı da eskisinden çok büyük bir farklılık taşımıyor. Yeni plan aslında eski planla büyük oranda aynı. Aradaki tek farkı sadece Danıştay’ın talep ettiği ve eski planda olmayan, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun olumlu görüşlerinin de plana eklenmesi oldu. Bu durumda Kadıköy Belediyesi’nin itiraz gerekçeleri sürüyor.

Sıra safi'de mi?

Koç Grubu marinaya yeniden talip olmazsa Özelleştirme İdaresi Koç Grubu’ndan sonra en yüksek teklifi veren Safi Gayrimenkul’e gidecek. Bu yüzden de Safi Gayrimenkul’un duruşu merak konusu olmuştu. İhalede ikinci en yüksek teklifi 654 milyon doları veren Safi Gayrimenkul ve Yatırımları Sanayi Ticaret AŞ’den dün yapılan açıklamada; ‘Kalamış Yat Limanı ihalesinde 654 Milyon Dolar ile en yüksek ikinci teklifi veren Safi Holding olarak, ihale sonrası kararları ve imar planı ile ilgili süreci yakından takip etmekteyiz. Bilindiği üzere Özelleştirme İdaresi tarafından 17 Mart 2015 tarihinde imar planı onaylanmış ve Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Dolayısıyla özelleştirme ile ilgili herhangi bir sorun kalmamıştır. Doğal olarak ihale sürecinde en yüksek teklif sahibi ve uzun yıllardır Kalamış Marina’yı işleten Koç Grubu’nun önceliği vardır ve yeteri kadar da süresi bulunmaktadır. Ancak, en yüksek teklifi veren firma tarafından ihaleye ilişkin süreç tamamlanmazsa ve tarafımıza davet gelmesi halinde konu Yönetim Kurulumuz tarafından değerlendirilecek olup gereği yapılacaktır” deniliyor.

Ancak Safi Grup, Kalamış Yat Limanı ihalesinden sonra Derince Liman ihalesini 543 milyon Dolar’a almıştı. Ayrıca kurların da yükselmesi nedeniyle grubun Kalamış’a eskisi kadar hevesli olmadığı söyleniyor.

Kur farkı yeni marina yaptırır

İhalede 3’üncü en yüksek teklifi Ağaoğlu Grubu vermişti. Her ne kadar Ali Ağaoğlu Cmuratesi günü Hürriyet’e verdiği demeçte ‘Fenerbahçe’ye yakışan modern bir marina olmalı, fareler, pislikler içinde marina…O fare yuvası şehre kazandırılmalı’ dese de konu ciddiyete binince gündeme ekonomik gerçeklikler gelecek.

23 Mayıs 2014’te yapılan ihaleyi Koç Grubu 664 milyon dolara almıştı. O tarihteki dolar kuruna göre 1.4 milyar TL’lik bir bedel söz konusuydu. Bugün ise Dolar kurundaki yüzde 22.3’lük artışla bu rakam 1.7 milyar TL’ye yükseldi. Yani arada 300 milyon TL’lik bir fark var. Bu rakam sahil kasabalarında bir veya iki marina yapım bedeline denk geliyor.

Üç firmada da Kalamış Marina’nın işletmesine talip olmazsa ihale iptal edilecek. Şu anda bu üç talipten gelen duyumlar ise bu ihtimalin yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marinada-iptal-yuksek-ihtimal_129631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!