Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Marka Başvurularının Sayısı 1 Milyona Ulaştı

Türk Patent Enstitüsü’ne 1995 yılından bu yana yapılan marka başvurularının sayısı 1 milyona ulaştı. Bu başvuruların yarısından fazlası marka olarak tescil edilerek ekonomiye kazandırıldı.

yapi.com.tr
Marka Başvurularının Sayısı 1 Milyona Ulaştı

Türk Patent Enstitüsü (TPE), marka başvurularının kabul edilmeye başlandığı 1995 yılından bu yana yapılan marka başvurularının sayısının 1 milyona ulaştığını açıkladı. Geçtiğimiz 10 yıl içinde en çok marka başvurusu yapılan yıl ise 2011 yılı oldu. Marka başvuru sayısında 2012 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 38,29’luk artış kaydedildi ve 117 bin 723 başvuru yapıldı.

Hedef 1 milyon marka

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, bir ülkenin kalkınmışlığındaki en önemli göstergelerden birinin tescil edilen marka sayısı olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye ekonomisinin büyüme verilerine paralel olarak marka başvuruları ve tescil edilen marka sayısındaki artış oldukça sevindirici” diye konuştu. Kemal Yamankaradeniz, 1 milyon marka tescili için başvuru yapıldığını ancak Türkiye’de tescili yapılan yaklaşık 600 bin marka olduğunu sözlerine ekledi ve şöyle devam etti:

KemalKemal YamankaradenizBaşvurularda zaman ve para kaybı

“Türkiye’nin 2023 yılına kadar 500 milyar dolar ihracat gerçekleştirmesi ve 1 milyon tescilli markaya sahip olması hedefleniyor. Rakamlara baktığımızda marka tescili başvuru sayısıyla tescillenen marka sayısı arasında neredeyse yarı yarıya bir fark var. Şirketlerin bir marka vekilliği şirketi olmadan yaptıkları başvuruların çoğu kabul edilmiyor, dosyaları geri dönüyor. Bu ülke ekonomisi için zaman ve para kaybına neden oluyor. Markaların başvuru esnasında hem ulusal hem de uluslararası alanda deneyimli marka vekilliği şirketlerinden danışmanlık almaları ülkemizin hedeflerini tutturması için hayati önem taşıyor.”

2012 yılında toplam marka başvuru sayısı bir önceki yıla göre yüzde 5,59’luk bir düşüşle 111 bin 143 adet olarak gerçekleşti. 2013 yılında ise yılbaşından Temmuz ayına kadar 55 bin 942 marka başvurusu yapıldı.

Marka tescili yükselişte

Marka tescili ise 2012 yılında son 17 yılın en yüksek rakamına ulaştı ve önceki yıla göre yüzde 53,88’lik artışla toplam 64 bin 721 adet olarak gerçekleşti. Bununla birlikte Temmuz 2013 itibariyle yıl içinde tescil edilen marka sayısı 41 bin 537’ye ulaştı. Marka tescilindeki artışın aynı ivmeyle devam etmesi halinde, yıl sonunda marka tescilinde 2012 rakamlarının da üzerine çıkarak rekor kırması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marka-basvurularinin-sayisi-1-milyona-ulasti_112404.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!