Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmara Adası’nı 41 Ocak Bitiriyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, mermer ocaklarının tehdidi altındaki Marmara Adası’nda 41 adet mermer işletmesinin olduğunu açıkladı.

yapi.com.tr
Marmara Adası’nı 41 Ocak Bitiriyor

Bakan Yıldız’ın verdiği bilgiler Türkiye’nin en büyük ikinci adası konumundaki Marmara Adası’ndaki mermer ocaklarıyla ilgili korkunç tabloyu giözler önüne serdi. Hürriyet Gazetesi'nden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova’nın Marmara Adası ile ilgili önergesini yanıtlayan Yıldız, şunları kaydetti:

11'i durduruldu

“Marmara Adası’nda 15 Ağustos itibariyle 41 adet faaliyeti devam eden ve 11 adet faaliyeti durdurulan işletme izinli toplam 52 adet mermer işletme ruhsatı bulunuyor. Ayrıca 77 adet ruhsatı iptal edilmiş ve 11 adet ruhsatın terk talebi kabul edilmiştir. Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nce Marmara Adası dahilinde düzenlenen maden ruhsatlarından 39 gerçek ve tüzel kişiliğe verilen toplam 55 adet işletme ruhsatının hukuki yürürlüğü devam etmektedir. Madencilik faaliyetlerinin çevreye duyarlı yöntemlerle yapılabilmesi, faaliyetler esnasında çevrenin en az etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin alınması ve doğal dengenin korunmasına yönelik olarak maksimum tedbirlerin alınmasını sağlamak amacıyla gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Ayrıca valiliklerle madenciliğe kısıtlanan özel alanların belirlenmesine yönelik çalışmalarımız halen devam etmektedir. Korunması gerekli alanlar korumaya alınmaktadır. Madencilik faaliyetlerinin çevreye duyarlı yöntemlerle yapılabilmesi için yapılan yasal düzenlemelerle çevreye duyarlı bir madencilik politikası geliştirilmiştir.Maden ocaklarının yerleşim yerlerine, özel alanlara ve kamu alanlarına olan uzaklıkları ilgili mevzuatla düzenlenmiştir. İşletme izni alanları belirlenirken bu uzaklıklar göz önüne alınmaktadır. ”

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmara-adasini-41-ocak-bitiriyor_124969.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!