Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Marmara Kayıplarına Ağlıyor

Marmara Depremi'nin 14'üncü yıldönümünde, Gölcük, Adapazarı, İzmit ve Yalova gibi en çok can kaybının yaşandığı merkezlerde insanlar acı kayıplarını anıyor.

yapı.com.tr
Marmara Kayıplarına Ağlıyor

Marmara 14 yıldır depremde kaybettikleri için ağlıyor... DHA'nın haberine göre, depremin en büyük yıkıma yol açtığı Kocaeli'nin Gölcük İlçesi Kavaklı sahilindeki anma etkinlikleri ardından, törene katılanlar felaketin olduğu saat 03.02'de Deprem Anıtı önünde bir araya geldi. Burada depremde yaşamını yitirenler anısına denize çelenk ve kırmızı karanfil bırakıldı.

Gölcük'ün Kavaklı sahilindeki anma etkinliklerine Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile çok sayıda kişi katıldı. Buradaki törende konuşan ve depremin acılarını unutmadıklarını anlatan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, geçmişten ders alınması gerektiğini vurgulayarak,  "Marmara depreminde kaybettiklerimizi geri getiremeyiz. Aradan 14 yıl geçmesine rağmen depremin izleri bizlerde kaldı. Geçmişten ders alıp yapılarımızı güvenli bir şekilde inşaa etmemiz gerekiyor. Marmara depreminde can kayıpları depremde değil binalar yüzünden oldu."

İzmit'te de  Merkez Bankası önünde saat 02.00 sıralarında toplanan yaklaşık 200 kişilik grup ellerinde meşalelerle Anıtpark Alanı'na kadar yürüdü. Anıtpark Anıtı önünde saat 03.02'ye kadar bekleyen grup daha sonra sessizce ayrıldı.

Deprem kayıplarını anarak Mısır için dua ettiler

Depremde büyük bir bölümü yıkılan, yaklaşık 4 bin kişinin yaşamını yitirdiği Adapazarı'nda da, felaketin 14'üncü yıldönümüne katılanlar, benzer felaketlerin yaşanmaması isteğiyle dilek balonları uçurdu. Marmara depreminin 14'üncü yıl dönümünde Sakarya'da Kent Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 kişi, deprem kurbanlarını andı. Anma törenine her yıldönümüne katılan depremde 5 yaşındaki kızını kaybeden Hayriye Yanıldı da kızının fotoğrafıyla katıldı. Saatler 03.02'yi gösterdiğinde anma için toplananlar saygı durusunda bulunduktan sonra bir daha felaket yaşanmaması için dilek balonları uçurdu. Kent Meydanı'nda ise deprem anması için bir araya gelen 2 bin kişi, dualar okuyarak, Mısır'daki gösteriler sırasında ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı

Yalova'da meşaleli yürüyüş

2 bin 504 kişinin yaşamını yitirdiği Yalova'da ise Deprem Anıtı'nda saat 03.02'de anma töreni düzenlendi. İl yöneticilerinin yanı sıra depremde yakınlarını kaybedenler ve çok sayıda kişinin katıldığı anma töreninde dualar okundu, gözyaşları sel oldu. Depremde hayatını kaybedenlerin adlarının yazılı olduğu beton bloklara çiçek koyanlar, 14 yıl önceki acıyı bir kez daha yaşadı. Deprem Anıtı'nın içinde bulunan fotoğraf sergisi de gezildi. Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG) üyeleri de Deprem Anıtı'ndan başlayarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar ellerinde meşalelerle yürüdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmara-kayiplarina-agliyor_111596.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!