Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Marmara'nın Kalbinde Çöp Dağları!

Kırsal yaşamı sil baştan düzenleyecek olan Büyükşehir Yasası'nın çöp dağlarına çözüm üretip üretmeyeceği merak konusu.

yapi.com.tr
Marmara'nın Kalbinde Çöp Dağları!

Balıkesir'in Erdek ilçesi sınırlarında bulunan Kapıdağ Yarımadası, ilgisizlik ve ihmal yüzünden adeta çöpdağına dönüştü. Sol Gazetesi'nden Yusuf Yavuz'un haberine göre, yarımadada bulunan Erdek'e bağlı Ormanlı, Ballıpınar ve Çayağzı köylerinde traktörlerle deniz kıyılarına dökülen çöplerin oluşturduğu çöp dağları tatilcilerin tepkisini çekerken, çözüm için Büyükşehir yasası bekleniyor.

Marmara'nın kalbinde çöp dağları tepki çekiyor!

Marmara Denizinin kalbinde yer alan Kapıdağı Yarımadası, birbirinden güzel koylara kurulmuş köyleriyle son yıllarda tatilcilerin gözde mekânlarından biri. Doğal güzellikleri ve barındırdığı kültür mirası ile bölge turizm master planlarında gelecek vaad eden alanların başında geliyor. Ancak ulaşımı oldukça zor olan Erdek'e bağlı köylerdeki çöp sorunu Kapıdağ Yarımadası'nın güzelliğine gölge düşüyor.

Ağır kokular ve kirlilik sağlığı da tehdit ediyor

Ormanlı, Ballıpınar ve Çayağzı başta olmak üzere yöredeki birçok köyde çöp depolama ünitelerinin bulunmaması yüzünden deniz kıyılarına ve yol kenarlarına dökülen çöpler, Kapıdağ'ı çöpdağı haline getirmiş durumda. Oldukça çirkin görüntüler ve ağır kokular yaratmasının yanında denize karışan atık suları sağlığı da tehdit ediyor.

Çözüm için büyükşehir yasası bekleniyor

Bölgede gelişen turizmle birlikte yapılaşma yoğunluğu ve kullanım baskısının arttığına işaret eden Kapıdağı tutkunları, yöredeki eski köy evlerinin korunmasını ve planlı yapılaşmayla betonlaşmadan kaçınılmasını talep ediyor. Tepki çeken çöp sorunuyla ilgili görüşlerini aldığım yöredeki muhtarlardan bazıları, konunun Kaymakamlık gündeminde de olduğunu ancak çözüm için Büyükşehir Yasası'nın beklenildiğini söylüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaranin-kalbinde-cop-daglari_113625.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!