Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Marmaray, Asya'dan Avrupa'ya 'Ay-Yıldızlı' Tramvayla Geçecek

Ulaştırma Bakanlığı'nın, Marmaray çalışması kapsamında kullanılacak metro araçları için yaptığı anket tamamlandı. Vatandaşlar 10 farklı seçenekten en beğendiği aracı seçip tercihini belirledi. Anket sonucunda vatandaştan en fazla oyu alan araç hizmete alınacak. Önünde Marmaray ibaresinin yer aldığı tren setinin yan tarafında Türk bayrağı

Zaman Gazetesi
Marmaray, Asya'dan Avrupa'ya 'Ay-Yıldızlı' Tramvayla Geçecek

Ulaştırma Bakanlığı'nın, Marmaray çalışması kapsamında kullanılacak metro araçları için yaptığı anket tamamlandı. Vatandaşlar 10 farklı seçenekten en beğendiği aracı seçip tercihini belirledi. Anket sonucunda vatandaştan en fazla oyu alan araç hizmete alınacak. Önünde Marmaray ibaresinin yer aldığı tren setinin yan tarafında Türk bayrağı bulunuyor.
 
Dünyanın en büyük raylı sistem projelerinden Marmaray tamamlandığında günde 1,5 milyon insan Asya'dan Avrupa'ya demiryolu ile geçecek. Ulaştırma Bakanlığı'nın, Marmaray çalışması kapsamında kullanılacak metro araçları için yaptığı anket çalışması tamamlandı. www.marmaray.com.tr ana sayfasında yapılan anket çalışmasında vatandaşlar 10 farklı seçenekten birini seçip tercihini belirledi. Anket sonucunda vatandaştan en fazla oyu 7 numaralı tren seti aldı. Beyaz üzerine mavi ve kırmızı tonların işlendiği ve önünde Marmaray ibaresinin yer aldığı tren setinin yan tarafında Türk bayrağı bulunuyor.

Demiryollar, Limanlar ve Hava meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH), demiryolu aracı imalatı sözleşme bedeli 520 milyon 436 bin 909 Euro, yedek akçe bedeli 41 milyon 621 bin 845 Euro ve bakım masrafları 22 milyon 979 bin 350 Euro olmak üzere toplam sözleşme bedeli 585 milyon 38 bin 104 Euro olan demiryolu araçlarının üretim bedelinin tamamını dış krediyle karşıladı. DLH, Avrupa Yatırım Bankası'ndan 400 milyon Euro, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası'ndan 170 milyon Euro finansman sağlandı. Tren setlerinin ihalesini kazanan Hyundai ROTEM, 440 setten oluşacak trenlerin 100'ünü Kore'de üretiyor. İlk demiryolu araçlarının üretimine yurtdışında başlayan firma, araçların geri kalanı için de EUROTEM ve Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ) ile işbirliği yapılıyor. Sözleşmeye göre, ilk 160 araç Aralık 2011 tarihinde, kalan araçlar ise Mayıs 2014'te teslim edilecek.

Marmaray projesi kapsamında kullanılacak araçların anket çalışmasının sonucuna göre oyçokluğu ile seçilen demiryolu araçlarının teknik özellikleri şöyle:

* Ulaşım bölgesine, işletme saatlerine ve sıklığına bağlı olarak banliyö sistemindeki sirkülasyon, 10 araçlık, 5 araçlık veya birleştirilmiş çift 5 araçlık trenlerle sağlanacak.

* Trenlerde, binen ve inen yolcuların akışının uygun bir şekilde sağlanabilmesi için trenin her iki tarafında eşit aralıklarla yer alan 1,4 m genişliğinde 5 adet yolcu kapısı olacak.

* Vagonların toplam genişliği 3 m olacak. Trenin bir ucundan öteki ucuna kadar kolaylıkla geçilebilmesi için vagonlar birbirine bir geçitle bağlı olacak.

* Trenler modern bir görünümde olacak ve yüksek hizmet güvenilirliğini sağlayacak şekilde tasarlanacak.

* 50 yıllık bir hizmet süresinin sağlanabilmesi için araç gövdesinin dış yüzeyi paslanmaz çelikten olacak.

* Trenler son teknolojiye göre, hareket halindeyken sarsıntısız bir sürüş keyfi ve düşük gürültü seviyesi sunacak.

* Yolcu kompartımanlarında yaz veya kış mevsiminde bütün çevre koşullarına uygun sıcaklıkların sağlanabilmesi için trenlerde havalandırma ve klima üniteleri olacak.

* Vagonlar acil durumlar için tren sürücüsüne bağlı olan bir yolcu haberleşme sistemi ile donatılacak.

* Her araç, yolcuların kolaylıkla görebilmesi için kapının üstündeki panellere yerleştirilecek LCD ekranlardan ve güzergah haritalarından oluşan en son teknolojiye uygun bilgi görüntü sistemiyle donatılacak.

* Trenlerde engelli yolcuların kullanımı için her türlü donanım mevcut olacak.

* Araçlar tek tip tasarlanıyor. Araç uzunluğu 22,5 m, oturan yolcu kapasitesi 50 kişi olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-asyadan-avrupaya-ay-yildizli-tramvayla-gececek_81644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!