Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Marmaray" ve "Banliyö Hattı" Projesi İhale Sürecinde

İstanbul'da inşa edilmesi planlanan ve kısa adı "Marmaray" olan demiryolu tüp geçişi ile Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hattı projesinde ih

İstanbul Büyükşehir Belediyesistanbul'da inşa edilmesi planlanan ve kısa adı "Marmaray" olan demiryolu tüp geçişi ile Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hattı projesinde ihale süreci başlıyor.

Mühendislik ve kontrolörlük hizmetleri çalışmaları son aşamaya getirilen boğaz tüp geçişi ile ilgili, ihale aşamasına doğru gelindiği ve inşaatla ilgili ön yeterlilik kriterleriyle ilgili, Japon kredi kuruluşu JBIC'tan onay beklendiği öğrenildi.

Boğaz tüp geçiş inşaatı ve yaklaşım tünelleri inşaatlarının da yer alacağı "Marmaray" sistemi ihalesine, Türkiye'nin önde gelen inşaat firmalarının yabancı firmalarla konsorsiyum oluşturarak katılmaları bekleniyor.

Dünyanın en büyük metrolleri arasında yer alan İstanbul'da, saatte 70 bin yolcuya taşıma hizmeti verecek sistemin, inşaat harcamaları ile birlikte yaklaşık 2.5 milyar dolara malolması planlanıyor.

Mühendislik ve kontrolörlük hizmetinde görev alacak olan Japon firmalarının, kredi sağladıkları için sistemin yapımında da yer almaları bekleniyor. Yaklaşık 70 kilometre uzunluğundaki sistemin 2005 yılı sonunda devreye alınması öngörülüyor.

Gebze-Halkalı arasında kurulması öngörülen banliyö hattı ise 43.4 kilometrelik bölümü Asya, 19.6 kilometresi Avrupa, 1.8 kilometre tüp tünel ve 11.5 kilometre Sirkeci-Yedikule arasında yaklaşım olmak üzere, toplam 76.3 kilometre uzunluğunda olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaray-ve-banliyo-hatti-projesi-ihale-surecinde_1103.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!