Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Marmaray’da Su Sızıntısı Yama Tutmuyor

Marmaray’da bir işçinin öldüğü su sızıntısının sürekliliği nedeniyle tünellerin yama tutmadığı iddia edildi.

yapi.com.tr
Marmaray’da Su Sızıntısı Yama Tutmuyor

İstanbul’un Anadolu ve Asya yakasını deniz altından demiryoluyla birleştiren Marmaray’da dün bir işçi hayatını kaybetti.

Ayrılıkçeşme - Yenikapı hattındaki bir tünelde gerçekleşen su sızıntısına gece saatlerinde müdahale eden ekipte yer alan elektrik işçisi Fatih Uysal, enjeksiyon matkabıyla çalışırken elektrik akımına kapıldı. RAM mühendislik adlı taşeron firmanın işçisi olan 27 yaşındaki Uysal, elektrik çarpması sonrası ağır yaralı halde kaldırıldığı Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Evli ve 3 aylık bir çocuk babası olan Uysal’ın yakınları, kazayı hastanede öğrendi. Yakınları tarafından hastane morgundan alınan işçi Uysal’ın cenazesi memleketi Çorum’a götürüldü.

Sendika: Uyarmıştık

Uysal’ın ölümüne neden olan sızıntı Marmaray seferlerinin aksamasına neden oldu. Sızıntının yaşandığı hattın kapatılması nedeniyle ulaşım Yenikapı-Ayrılıkçeşme hattından aktarmalı olarak sağlandı. Sefer aralıkları 17 dakikaya kadar çıkarken, saat 12.00’a kadar sürdü. Öğle saatlerinden itibaren Marmaray seferleri normale döndü. Olaya ilişkin inceleme yapan Birleşik Taşımacılık Sendikası ise, yaşananları; “Kataner (demiryolu taşıtlarına elektrik enerjisi sağlamak amacıyla kullanılan hatlar) profiline akmakta olan suyun izolasyonu için çalışan işçi arkadaşımız delikten gelen aşırı su nedeniyle elindeki enjeksiyon matkabından elektrik akımına kapıldı” şeklinde duyurdu.

Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre, Sendika Başkanı Esin Albuz, “Tünel ve tüplerin yapımındaki hata, eksiklik ve yanlışlıklar olduğunu söylemiştik. Açılışı aceleye getirilmişti. Tüneller üzerindeki yeraltı sularının ıslahı yapılmadan açılmasının doğru olmayacağını söylemiştik. 3 yıldır tünellerden su sızmakta ve sürekli enjeksiyon yapılmasına rağmen tüneller yama tutmamakta. Bırakın tünelleri Ayrılıkçeşmesi istasyonunda bulunan personel odasında dahi su sızıntısı olmakta” dedi.

Bakan: Uzmanlar inceliyor

Öte yandan Anadolu Ajansı Uysal’ın hayatını kaybettiği iş kazasının Aralık ayında hizmete girmesi beklenen Avrasya Tüneli’nde yaşandığını duyurdu. Ancak daha sonraki saatlerde kazanın Marmaray’da olduğu anlaşıldı. “Ne yazık ki yanlış algıdan dolayı olayın Avrasya’da yaşandığı şeklinde bir haber çıktı” diyen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Kaza nedeniyle yaklaşık saat 11.30’a kadar tek hat işletmeciliği yapıldı. Tren seferleri bu yüzden 15 dakika aralığına çıktı. Saat 12.00 sıralarında normale döndü. Marmaray gibi büyük projeyi yaparken gerçekten iş güvenliğiyle ilgili tedbirleri aldık. Bu tip bir olay yaşamadık. Ne yazık ki dün gece itibariyle bu olay yaşandı. Teknik uzmanlarımız incelemeyi yapıyor” dedi.

‘Tarafsız bir şekilde soruşturmalı’

Bileşik Taşımacılık Sendikası, henüz 3 aylık çocuğu olan Fatih Uysal’ın ölümüyle sonuçlanan olayın tarafsız bir şekilde soruşturulması gerektiğini belirtti. BTS ve meslek örgütü temsilcilerinin katılımıyla oluşturulacak bağımsız heyetin kazayı incelenerek olaydaki ihmalleri ortaya çıkartabileceği belirtildi. BTS’nin açıklamasında, “Su sızmasının ne zaman başladığı, tüplerden su sızmasının normal olup olmadığı, enjeksiyon işlemi yapılırken enerjinin kesilip kesilmediği, işçinin neden yalnız olduğu, işçinin sertifikasının olup olmadığı, olayın gece vardiyasında mı acil çağrıda mı yaşandığı gibi soruların cevap bulması gerekiyor” denildi.

ETİKETLER: Marmaray
http://www.yapi.com.tr/haberler/marmarayda-su-sizintisi-yama-tutmuyor_150957.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!