Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Evin Çatısından 3 Marmaray, 5 Köprü Kaçtı

Türkiye genelinde yalıtımsız ve hatalı çatıların ekonomimize maliyeti son 10 yılda tam 26 milyar TL oldu.

yapi.com.tr
Evin Çatısından 3 Marmaray, 5 Köprü Kaçtı

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Nazım Yavuz, çatı ve yalıtım uygulamalarının standartalara uygun olarak yapılması halinde tüketici bütçesine önemli ölçüde katkı sağlayacağını belirterek, “Geçtiğimiz 10 yılda yalıtımsız ve hatalı çatıların ülke ekonomisine verdiği zarar 26 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

Yalıtımsız çatıların kaybettirdiği bu para, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 25 milyar liralık 2014 bütçesinden ve TSK’nın silah ihtiyacını karşılayan Milli Savunma Bakanlığı’nın 22 milyar liralık 2015 bütçesinden fazla. Çıtadan kaybolan para, İstanbul’a yapılacak 3. köprünün maliyetinin de yaklaşık 5 katına denk. 26 milyarlık bu maliyetle 3 tane Marmaray yapılabiliyor.

Merdiven altına dikkat

Milliyet'in haberine göre, Nazım Yavuz, enerji verimliliği için son yıllarda önemli adımlar atıldığını ancak yaklaşık 1500 firmanın faaliyet gösterdiği çatı sektöründe merdiven altı üretim yapan firmalar bulunduğunu belirtti. Yavuz, “Uygun fiyatlı olduğu düşüncesiyle çatılarda merdiven altı üretimle yapılan uygulamaların yarardan çok zarara neden olduğunu unutmamalı.

Araştırmamıza göre çatılarda yapılan yalıtım iyileştirmelerine rağmen yaklaşık 7 milyon yalıtımsız ve hatalı çatının ülke ekonomisine verdiği zarar, doğalgaz birim fiyatlarının da devamlı artması sebebi ile 2013’te yaklaşık 4 milyar TL, geçtiğimiz 10 yılda 26 milyar TL oldu. 2014’te zararın daha büyük olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Yüzde 50 tasarruf var

Nazım Yavuz, yalıtımı olmayan binaların kat adetine bağlı olarak en az ortalama yüzde 20 ile 30 aralığında enerji israfına neden olduğunu ifade ederek, çatı ve binada yapılacak tadilat ve yalıtım uygulamalarının enerji harcamalarında en az yüzde 50 tasarruf sağlayacağını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/evin-catisindan-3-marmaray-5-kopru-kacti_125961.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!