Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray’ın Temeli Atıldı

İstanbul Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek olan Marmaray Projesi-Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi’nin temeli Başbakan Erdoğan tarafından atıldı.

NTV-MSNBCb>İstanbul Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek olan Marmaray Projesi-Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi’nin temeli Başbakan Erdoğan tarafından atıldı.

Üsküdar Meydanı’nda düzenlenen temel atma töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Marmaray’ı “yüzyılın projesi” olarak nitelendirdi.

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994-1999 yılları arasında bu projenin gerçekleştirilmesi için hazır olduklarını ifade ettiklerini, ancak zamanın hükümetinin, “Bu tür projeler belediyenin değil, bize ait projelerdir. Siz işinize bakın” diyerek, kendilerini geri çevirdiklerini kaydetti.
İstanbul’un ulaşım sorununun ağırlıklı olarak raylı sistem ve deniz taşımacılığı ile çözüleceğine inandığını ifade eden Erdoğan, bu yolda adımlar atılmasının gereğine inandığını bildirdi.

“SIRADA HAREM-TUZLA VAR”
Başbakan Erdoğan, Harem-Tuzla arasındaki orta refüjde de hızlı tramvay projesini gerçekleştirmek istediklerini, ancak yine önlerinin tıkandığını belirterek, “Krediyi bulmamıza rağmen bize Hazine teminatını vermek istemediler. Onu aştık. Orta refüjü vermemek suretiyle o dönemde önümüzü kestiler. Şimdi ise özlenen, beklenen gün geldi. ‘Hem Harem-Tuzla geçilecek, hem de denizin altından tüp geçidi yalnız raylı sistem olarak değil, hem raylı, hem de lastikli sistem olarak gerçekleştireceğiz’ dedik. Bugün bunun temelini atıyoruz. Tüm İstanbullulara ve ulaşım dünyamıza hayırlı olsun. Bu proje, sadece Türkiye için öneme haiz bir proje değil, aynı zamanda yüzyılın projesi.”
Başbakan Erdoğan, projenin en önemli özelliğinin, 58 metre derinliğe sahip olması olduğunu belirterek, bu tüp geçidin yapımının gelecek nesillere de farklı bir güven vererek, onları heyecana teşvik edeceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmarayin-temeli-atildi_11622.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!