Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Mavi’ Doğalgaz Tamam

Türkiye ile Rusya arasındaki Mavi Akım projesi hayata geçti. 2010’da tam kapasiteye ulaşacak boru hattıyla Türkiye Rusya’dan yılda 16 milyar me

Milliyet
'Mavi’ Doğalgaz Tamam

b>Türkiye ile Rusya arasındaki Mavi Akım projesi hayata geçti. 2010’da tam kapasiteye ulaşacak boru hattıyla Türkiye Rusya’dan yılda 16 milyar metreküp doğalgaz alacak.
Türkiye’nin enerji açığını gidermek için büyük umut bağladığı Mavi Akım projesi yürürlüğe girdi ve Rusya dünden itibaren doğal gaz pompalamaya başladı. Gazprom sözcüsü Natalya Selivanova, önceki gece pompalanan gazın bugün Botaş terminallerine ulaşacağını açıkladı. Sözcü, boru hatlarındaki basınç oranının aşamalı olarak artırılacağını, bunun yaklaşık iki hafta süreceğini belirtti. Basıncın normale ulaşmasıyla ilk etapta Türkiye yılda 2 milyar metreküp gaz alacak; miktar her yıl 2 milyar metreküp artırılacak. Boru hattı 2010’da tam kapasitesiye, yani yılda 16 milyar metrekübe ulaşacak. Şu anda Ukrayna - Bulgaristan yoluyla 14 milyar metreküp gaz alan Türkiye’nin Rusya’dan sağladığı toplam miktar yılda 30 milyar metreküp olacak.

2.3 milyar dolarlık proje
Tartışmalara yol açan 2.3 milyar dolar değerindeki Mavi Akım’la ilgili anlaşma 1997 yılında dönemin başbakanları Mesut Yılmaz ve Viktor Çernomırdin tarafından imzalanmıştı. 14 aylık gecikmeyle devreye giren projede 1200 kilometreden fazla boru döşendi. Hat, Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Djugba bölgesinden başlıyarak Ankara’ya uzanıyor.
Projenin resmi ortakları Türk Botaş’la Rus Gazprom. Gazprom, Karadeniz’deki çalışmalar için İtalyan ENI ile ortaklık kurdu. Mavi Akım ile dünyada ilk kez denizin 2 kilometre derinliğine boru hatları döşendi. Dünyada bu teknolojiye sahip tek şirket olan ENI, 800 kişinin görev yaptığı Saipem gemisiyle kimi zaman günde 4 kilometre boru döşedi.


25 yılda 365 milyar metreküp doğalgaz
Önümüzdeki 25 yılda Rusya’nın Mavi Akım yoluyla Türkiye’ye toplam 365 milyar metreküp gaz vereceği ve 22 - 25 milyar dolar gelir elde edeceği hesaplanıyor. Botaş’a göre, Türkiye’nin gaz ihtiyacı 2005’te 45, 2015’te 54 milyar metreküp olacak. 1997’de gazın bedelini nakit ödemeyi kabul eden Ankara, daha sonra ödemelerin bir bölümü mal ve hizmetle yapabilmek amacıyla girişimlerde bulunmaya başladı. AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen haftaki Moskova ziyaretinde de gündeme gelen bu konuda önemli bir ilerleme sağlanamadı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/mavi-dogalgaz-tamam_2848.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!