Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Meclis'te Avrupa Ödülü Tartışması

Avrupa Komisyonu’nun Ankara’ya verdiği Avrupa Ödülü, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk gününde tartışma konusu oldu.

Hürriyet Gazetesi
Meclis'te Avrupa Ödülü Tartışması

Avrupa Komisyonu’nun Ankara’ya verdiği Avrupa Ödülü, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk gününde tartışma konusu oldu.

Toplantıda konuşan CHP Grup Başkanvekili Yaşar Çatak ödülün bazıları tarafından Avrupa Birliği’nce verildiğinin zannedildiğini söyledi. "Konuyu abartarak gerçeklikle bağdaşmayan düşüncelere gitmeyelim. AB ve Avrupa Konseyi farklı şeylerdir" dedi. Ankara’nın aldığı ödülün 1959’da İstanbul’a, 1991’de ise Bursa’ya verildiğini anlatan Çatak, Ankara’nın söz konusu şehirlerden farklı olarak plaket ve flama ödüllerini de aldığını söyledi.

İnternette yaptığı araştırmada ödülü Avrupa’dan alan büyük bir kentin olmadığını bildiren Çatak, "Ödülü alanların arasında nüfusu 5 bin 500, 9 bin olan bazı kasabalar da var. Ödülü alan en büyük nüfuslu üç kent İstanbul, Ankara ve Bursa’dır. Bunların ardından Viyana gelmektedir" ifadesini kullandı. "Ödül, kentsel yaşam kalitesine yönelik bir ödül değildir" diyen Çatak, Türkiye’nin uzun yıllardır AB’ye üyelik için çabaladığını "Avrupa tarafından verilen bu tür ödüllerin Türkiye’nin ağzına bir parça bal sürmek" olarak nitelendirilebileceğini öne sürdü.

Velev ki küçük olsa

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, CHP Grup Başkanvekili Çatak’ın konuşmasını "üzüntüyle" dinlediğini ifade etti.

"Alınan başarının küçültülmeye çalışıldığını" söyleyen Gökçek, "Velev ki küçük olsa... Bunu gittikçe küçültme gayreti içinde olmanın anlamı ne? Bence bunun bir tek anlamı var, samimi söylüyorum; olayı hazmedememektir" dedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 8 senede verilen üç ödülü aldığını ifade eden Gökçek, şunları söyledi:

"4. ödülü de elden verdiler biliyorsunuz. 4. diploma bir üst kademedir bunu da getirip bugün elden verdiler. 8 senedir Ankara Büyükşehir Belediyesi bu üç ödülü almış siz internetten uğraşmışsınız acaba neresinden bunu küçültebiliriz, kırpabiliriz diye.

Dünyada bir numarayız

Buraya komisyon başkanı çıktı 'Biz bu ödülü çevre için verdik, sosyal konular için verdik, kentsel dönüşüm için verdik, bizim şansla işimiz olmaz' dedi. Uluslararası ilişkilerde zaten Türkiye’de değil, dünyada bir numarayız. Onlarda zaten birinci olmuşuz, öteki konularda da birinci olmuşuz.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Başkanı Luis Maria de Puig aynı şekilde gelip ödül veriyor. İşin önemi bu kadar küçük olsa koca Avrupa Parlamentosu Başkanının Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde ne işi var? Herkes elini vicdanına koysun söylesin. Arkadaş biz bu işleri hazmedeceğiz, hazmetmeye alışacağız. Siz de ödül alın biz de sizi alkışlayalım."

Konuşmasının ardından MHP Grup Başkan Vekili Hamit Yavuz’un "Siz artık diplomanızı aldınız" demesi salonda gülüşmeleri neden oldu. Gökçek’in Yavuz’a "Diplomayı aldık. Sonrasında önce profesörlük sonra da ordinaryüslük geliyor" diyerek esprili şekilde karşılık verdi.

Gökçek-Altınok çekişmesi mağduru protesto yaptı

Meclis üyelerinin belediye binasından çıktığı sırada Gökçek’le görüştürülmediğini söyleyen Adem Kaya adlı vatandaş tepki gösterdi. Arazisi üzerinde yapımına başlanan bir binanın ruhsatının Büyükşehir Belediyesi’nce iptal edildiğini savunan Kaya, "Keçiören Belediyesi tarafından 2002’de verilen ruhsat Büyükşehir Belediyesi’nce iptal edildi. Gökçek Altınok çekişmesinin kurbanı oldum. Bunun için Belediye Başkanı Melih Gökçek ile görüşmek istedik ancak korumalarını geçemedik. Eğer sonuç alamazsam kendimi yakacağım" dedi.

Bütün meclis 'Seğmen' olacak

CHP’li Meclis üyesi Mehmet Yula ise seğmenliğin daha iyi kavranılabilmesi ve yaygınlaştırılabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması yönünde yazılı önerge verdi. Yula, kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıl dönümü kutlamalarında belediye başkanlarının seğmen kıyafeti giyerek törenlere katılabileceğini de belirtti. Seğmenlikle ilgili çalışmaların Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığınca yapılabileceğini ifade eden Gökçek, isteyen belediye başkanları ve Meclis üyelerine söz konusu törende giymek üzere Ankara Büyükşehir Belediyesince seğmen kıyafeti sağlanabileceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mecliste-avrupa-odulu-tartismasi_73296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!