Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Meclis’te Gökçek Kavgası

Kentsel dönüşümde büyükşehir belediyelerine olağanüstü yetkiler veren kanun teklifi TBMM’de Gökçek tartışmalarına neden oldu. Muhalefet önceki gece Meclis’te Gökçek’e yüklendi. Gökçek de eleştirilere dün bir sergi açılışında yanıt verdi.

Hürriyet Ankara
Meclis’te Gökçek Kavgası

Kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri için büyükşehir belediyelerine olağanüstü yetkiler verilirken, kanun teklifi TBMM’de büyük tartışmalara neden oldu. Eleştirilerin odağındaki Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, dün bir sergi açılışında tepkilere yanıt verdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar’ın kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Buna göre, belediyeler, konut alanları, sanayi alanları, ticaret alanları, teknoloji parkları, kamu hizmeti alanları, sosyal donatı alanları oluşturmak, eskiyen kenti restore etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak ve deprem riskine karşı önlem almak amacıyla kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulanacak. Kentsel dönüşüm yetkisi belediye meclislerinde olacak.

TBMM’deki görüşmeler sırasında Melih Gökçek’le ilgili tartışmalar da yaşandı. Muhalefet, yasanın özellikle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın projelerinde yargıyla anlaşmazlıklarını çözmek için çıkarıldığını ve Anayasa’ya aykırı olduğunu savundu.

Mahkeme’den döner

Görüşmelerde CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “Bari ‘bu kanunu Bakanlar Kurulu ile Melih Gökçek birlikte yürütür’ diye önerge verin daha iyi. Davaları devre dışı bırakarak af getiriyorsunuz. TSK’nın arazilerine el koymak istiyorsunuz. Nasıl, karga ile bülbül sesini ayırt etmek için müzisyen olmaya gerek yoksa, bu teklifin Anayasa’ya aykırı olduğunu söylemek için de Anayasa profesörü olmaya gerek yok. Bu kanun Anayasa mahkemesinden döner” dedi.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ise düzenlemenin “Melih Gökçek ısmarlaması” olduğunu savundu.

Gelsinler onlara seminer vereyim

Ankara’da dün bir sergi açılışına katılan Gökçek, eleştirileri yanıtladı. TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerin büyük bir kısmını takip ettiğini anlatan Gökçek, şöyle konuştu:

“İnanın muhalefet milletvekilleri, bu konuda son derece bilgisizler. Konuya hiç vakıf değiller. Bu kentsel dönüşüm, anlayan ve bilen için bir devrimdir. Bu, benim için çıkmadı. Bazı belediyeler bu işi kullanmasını biliyor ama birtakım belediyeler var ki çok beceriksiz, bunu kullanamıyor. Şimdi muhalefet belediyeleri bunu kullanamıyor diye bu işe karşı çıkmak doğru değil. Samimiyetle söylüyorum, gelsinler Ankara’da ben o belediye başkanlarına kentsel dönüşüm nasıl yapılır, ülkeye ne getirir, bunları seminer olarak veririm ve onlara elimden geldiği ölçüde yardımcı olurum. Ben bu yardımlaşmaya açığım.”

Kanunun, bütün kentsel dönüşüm projelerinin önünü açtığını da vurgulayan Gökçek, şunları söyledi:

“Eğer Ankara’da mahkeme kararları olmasaydı, Ankara şu anki konumunun en az 3 katı önünde olurdu. Dikmen Vadisi’nde en az 50 mahkeme kararı var ama biz orayla ilgili ödül aldık. Yani ödül alan bir yer, mahkemeler tarafından bilirkişi görüşlerine dayanılarak hep iptal edildi. Bu mahkeme kararları olmasa Ankara uçuşa geçmişti. Şimdi bu yeni kanun, eğer önünde yeni engeller çıkmazsa Türkiye’nin uçuşa geçmesi için güzel bir vesile. Sadece Ankara’nın değil, İzmir’de, Antalya’da, Mersin’de, Eskişehir’de uçuşa geçer. Bunlar AK Partili belediyeler değil, bunlar bu işi beceremiyorsa kabahati belediye başkanlarında bulacaksınız.”

Halk Gökçek’e oy veriyor

TBMM’deki kanun teklifi görüşmeleri sırasında Gökçek’e getirilen eleştirilerle ilgili olarak iktidar ise kanun teklifini “Devrim niteliğinde düzenleme. Halk Gökçek ve Topbaş’a oy veriyor” diyerek savundu.

Eleştirileri yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, “Teklif, Ankara Büyükşehir Belediyesi ya da başka bir belediyenin borçlarıyla ilgili bir düzenleme değildir” savunması yaptı.

Kardeşlik ilerliyor

Pekin Belediye Meclisi Başkan Vekili Liu Xıaochen ile sergi açılışı yapan Melih Gökçek, Ankara ile Pekin arasında 20 yıl önce başlayan “kardeşliğin” her geçen gün ilerlediğini söyledi.

Pekin ile aralarındaki yakınlık sayesinde birbirlerinin deneyimlerinden yararlandıklarını ve şehirlerin gelişimine katkı sunduklarını dile getiren Gökçek, serginin, iki şehir halkının birbirlerini daha iyi tanımasına vesile olmasını temenni etti. Liu Xıaochen ise serginin 5 bölüm ve 100 fotoğraftan oluştuğunu belirterek, sergi sayesinde Ankaralıların, Pekin’i daha iyi tanıyacağını söyledi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/mecliste-gokcek-kavgasi_80508.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!