Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Meclis’te ‘Kedili’ Oturum

Gülen Ankara Kedisi temalı logo tasarımının Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Ankaranın tanıtım logosu olarak kullanılması oy çokluğuyla kabul edildi. Logo Başkent’te uzun süre tartışmalara neden olmuştu.

Hürriyet Ankara
Meclis’te ‘Kedili’ Oturum

ülen Ankara Kedisi temalı logo tasarımının Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Ankaranın tanıtım logosu olarak kullanılması oy çokluğuyla kabul edildi. Logo Başkent’te uzun süre tartışmalara neden olmuştu.

Başkent’te uzun süre tartışmalara neden olan gülen Ankara Kedisi temalı logo tasarımının Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Ankaranın tanıtım logosu olarak kullanılması oy çokluğuyla kabul edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in logodaki kedi gözleriyle benzerliğini kanıtlamak için getirdiği Ankara Kedileri Meclis salonunda renkli anlar yaşanmasına neden oldu.

Komisyon kararında, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ambleminin mahkeme kararıyla iptal edildiği hatırlatılarak, belediyeyi sembolize eden bir logonun bulunmadığı belirtildi. Kararda, logonun bazı etkinliklerde halkın beğenisine sunulduğu ve olumlu tepkiler alındığı belirtilerek, “Ankara kedisinin kendine has mavi ve kehribar sarısı gözlerini, şehrimizin genç ve dinamik nüfusunu temsil eden bir yazı stilini ve Türk misafirperverliğini simgelemesi açısından da tebessümün kullanılması hedeflenmektedir. Daha önce tanıtımı yapılan logonun kullanım şekilleri kitapçığında yer alan tasarımın değişik versiyonlarının Ankara tanıtım logosu olarak kullanılması komisyonca uygun görülmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Komisyon kararının okunmasının ardından söz alan Gökçek, bugün logo görüşmelerinin olacağını bildiği için Hayvanat Bahçesi’nden, Ankara kedilerini toplantıya getirmek için ricada bulunduğunu söyledi. Gökçek, daha önce kendisine hediye edilen bir Ankara kedisini de Hayvanat Bahçesine verdiğini belirterek, “Hayvanat Bahçesi yetkilileriyle konuştum. Bir ailede bayağı yararlı olmuş ve orada da yavruları olmuş. İşte o yavrularından birisi de şu an elimde. Bir de daha önceki toplantıda tartışma olmuştu. Gözlerinin sarı ve mavi olmadığına dair. Bu nedenle bu kedileri buraya getirttim. Görebilirsiniz, gözleri aynı logoda olduğu gibi sarı ve mavidir” diye konuştu.

CHP’li Meclis Üyesi İsa Hayırlı’nın Sayın Başkan kedinin gözlerine lens takmış olmayasınız sözleri üzerine Gökçek, “Kontrol edin isterseniz lens var mı yok mu? Ayrıca kedilerin gözlerine iyi bakmanızı öneriyorum, mavi ve sarıdır. Değil diyorsanız ya kedilerin ya da sizin gözlerinizde bir şey var” yanıtını verdi.

Merakla mahkeme kararını bekliyoruz

Kedileri yakından inceleyen ve ardından söz alan Hayırlı son yılların en renkli meclis toplantısının yapıldığını belirterek şöyle dedi:

“Bu kedi logosunun nereden çıktığını bir araştıralım dedik. Bir de baktık ki planın altında başka bir şeytanlık yatıyor. Şimdi ben bu kedinin gözlerini merak ediyorum neden eğri diye? Şeytanlık varmış, ondan eğriymiş. Meğerse ayın 31’inde Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş bu logoyla ilgili. Onun için apar topar, ‘Hayır Ankaralıların logosu olsun’ diye bu kedi gelmiş. Şimdi merakla mahkeme kararını bekliyoruz” diye konuştu.

Amblem değil logo

Daha sonra yeniden söz alan Gökçek, “Gülen Ankara Kedisi” temalı logonun herkesçe sempatik bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Tekrar söylüyorum. Bu bir amblem değil, tamamıyla bir logodur. Bütün dünyada kentleri sembolize eden böyle logolar vardır. Sempatik olduğuna inanıyorum. Burada İsa Bey ve CHP Grubu hariç hiç de muhalefetle karşılaşmadım.”

Gökçek daha sonra logoyu meclisin oyuna sundu. “Gülen Ankara Kedisi” temalı logo, 31 oya karşılık 59 oyla kabul edildi.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/mecliste-kedili-oturum_80509.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!