Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mehmet Şimşek: Küresel Ekonomideki Bahar Havası Geçici

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, küresel ekonomideki olumlu havanın geçici bir bahar etkisi olduğunu söyledi.

yapı.com.tr
Mehmet Şimşek: Küresel Ekonomideki Bahar Havası Geçici

Forum İstanbul'da konuşan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, küresel ekonomide geçici bir bahar havası olduğunu söyleyerek önemli olan noktanın yapısal reformları olduğunu söyledi. Habertürk'ün haberine göre, Şimşek, "Reform süreci süreklilik arz eder, çözüm üretmek gerekir" diye konuştu. Şimşek, Türkiye'deki büyümenin iç talep eksenli olduğunu bu durumun da cari açık sorununu beraberinde getirdiğini söyledi.

"Büyüme öngörümüze göre bu sene iç talep güçlü seyredecek" diyen Şimşek, Türkiye'de büyümenin yapısal reformların uygulanmasına bağlı olduğunu belireterek, "Yüzde 5'lik büyüme, reformların hızlanması ile yakalanır" dedi.

Başbakan Yardımcısı, bölgedeki jeopolitik gerginliklerin daha da artmasının büyümeyi etkileyeceğini de sözlerine ekledi.

"Cari açık hedefini turizm sınırlayabilir"

İstihdamın artmasına rağmen işsizliğin yüksek olduğuna vurgu yapan Şimşek, reformların gerekli olduğunu tekrar hatırlattı.

Enflasyonun düşük tek haneye henüz düşmediğini hatırlatan Şimşek, cari açığı yüzde 4'e çekmeyi hedeflediklerini ancak turizmin bunu sınırlayabileceğini söyledi. Şimşek, turizme bağlı cari açıkta revize yapılmadığını belirtti. Şimşek, "Cari açığın tamamı doğrudan yatırım ve uzun vadeli kredilerle finanse ediliyor" dedi.

Asgari ücret artışının yansımalarının enflasyonda görülmediğini ifade eden Şimşek, Türk Lirası'ndaki değer kaybının enflasyondaki en önemli belirleyici olduğunu ifade etti.

"Türkiye'de üç çıpa olmalı"

"Türkiye'de üç çıpa olmalı, AB, reform ve maliye politikası" diyen Şimşek, Türkiye'nin maliye politikasını kurumsallaştırdığını ve bu politikanın ülkenin tek çıpası olduğunu söyledi.

Türkiye'de bankacılık sektörünün güçlü bir direnç gösterdiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı, "Problemli krediler son derece sınırlı arttı, varlık kalitesi güçlü" diye konuştu. Şimşek, bankacılık sisteminin reel ekonomiyi desteklemesi için dış kaynağa ihtiyacı olduğunu hatırlattı ve şunları söyledi: “Yabancı kaynak gelmesi için risk primi düşük olacak, dünya normlarında olmalıyız. Tüm alanlarda rasyonaliteyi korumalıyız. Uzun vadede hepimiz gidiciyiz. Bunu ben söylemedim, ünlü ekonomist John Maynard Keynes söyledi."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mehmet-simsek-kuresel-ekonomideki-bahar-havasi-gecici_144572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!