Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mera Alanlarında İmar Barışı Davası

Mera arazisine kaçak inşaat yapan imar barışı fırsatçıları mahkemelik oldu. Yapı kayıt belgesi için para dahi ödeyen fırsatçılar yapı izinlerini alamadı.

yapi.com.tr
Mera Alanlarında İmar Barışı Davası

Türkiye’de ki 13 milyon kaçak ve ruhsatsız yapıları kayıt altına alacak imar barışı uygulamasından mera alanında ev yapan vatandaşlarda yararlanmak istiyor. 61 Saat Gazetesi'nde yer alan habere göre; İmar barışını fırsat bilen vatandaşlar meralarda kaçak inşaatlar yaptı. Yapı kayıt belgesi için para dahi ödeyen fırsatçılar yapı izinlerini alamadı. Alanlar için ise bu belgenin iptali ve yapıların yıkımı gündeme geldi.

İşleri keşfe kaldı
Trabzon’un Tonya İlçesinde ki Kadıralak Yaylası'nda da aynı durum yaşandı. Yaylada ev yapan vatandaşlar yapı kayıt belgesi almak için yasal süreçleri aştı, belge için gerekli parayı da ödedi ancak ruhsatlarını alamadı. Mera arazisine kaçak inşaat yapan vatandaşlar mahkemelik oldu. Davanın sonuçlanması için ise yaylada uzmanlarca keşif yapılacak. Ardından gerçekleşecek dava neticesinde davalık olan 50 dolayındaki vatandaşın yapıları için karar verilecek.

Uzman ne diyor?
Konu ile ilgili konuşan uzmanlar ise şunları söylüyor: “4342 Sayılı Mera Kanunun özel bir kanundur, dolayısıyla bu kanunun kapsamında olan alanlarda ki ruhsatlar geçersizdir. Tarım ve Orman Bakanlığımız bize meralarda ki ruhsatların geçersiz olduğuna dair yazı gönderdi bizde bu kararı belediyelere bildirdik. Meralarda ki evler kaçak stütasende ve yıkılmaları gerekiyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mera-alanlarinda-imar-barisi-davasi_172075.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!