Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Merkez Bankası Binasının Maliyeti Ortaya Çıktı

İstanbul Finans Merkezi’ne yapılan Avrupa’nın en yüksek binası olacak Merkez Bankası Binası’nın kaba inşaatının maliyeti 2 milyar 285 milyon lira olacak.

yapi.com.tr
Merkez Bankası Binasının Maliyeti Ortaya Çıktı

İstanbul Finans Merkezi projesinin tam ortasında yer alan 15 bin 960 metrekarelik arazide yükselecek Merkez Bankası (TCMB) binasının kaba inşaatının maliyeti ortaya çıktı. Yasal düzenlemeyle ‘zırh' getirilen gizli ihalenin sonucuna göre, binanın kabuk ve çekirdeği için 2 milyar 285 milyon lira ödenecek.

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre; TCMB'nin finans merkezindeki binasının inşaatı için TOKİ 2017'de “arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı” modeliyle iki kez ihaleye çıkmış, ancak tekliflerin yeterli bulunmaması nedeniyle ihaleler iptal edilmişti. Ağustos 2017'de yapılan üçüncü ihaleyi ise idare payı 180 milyon lira olmak üzere 1 milyar 440 milyon lira teklif veren İntaş Taahhüt Yapı Sanayi kazanmıştı. Ancak firma inşaata başlayamadı ve projeden çekildi. Bunun üzerine iktidar, projenin TCMB'nin kasasından yaptırılmasına karar verdi.

12 Şubat 2020'de Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile de TCMB'nin yapacağı bazı mal, hizmet alımları ile yapım işleri, Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına çıkarıldı. Düzenleme ile TCMB'nin kendisinin belirleyip davet ettiği firmalarla pazarlık usulü ihale yapması sağlandı. Genel müdürlük binası için Mayıs 2020'de TCMB “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. Davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak'tan geldi.

Limak ile 2 Haziran 2020'de imzalanan sözleşmenin detayları Sayıştay'ın raporunda ortaya çıktı. Buna göre TCMB, binanın kaba inşaatı için el sıkıştığı Limak'a toplam 2 milyar 285 milyon lira ödeme yapacak. Eğer TOKİ'nin modeliyle inşaat yapılsaydı, bankanın kasasından bir kuruş çıkmayacak, gayrimenkullerin satışından da gelir elde edilecekti. Kaba inşaatın tamamlanmasının ardından yeni bir ihale ile dış cephe ve iç tasarımın tamamlanması bekleniyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/merkez-bankasi-binasinin-maliyeti-ortaya-cikti_187315.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!