Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Merkez Bankası Politikaları Kısır Döngüye Yol Açtı"

Morgan Stanley'e göre, TCMB politikaları kısır döngüye yol açıyor.

yapı.com.tr
"Merkez Bankası Politikaları Kısır Döngüye Yol Açtı"

Morgan Stanley bugün yayınladığı raporda TCMB'nin uyguladığı faiz politikasının Türkiye'de bir kısır döngüye yol açtığını savundu.

TCMB'nin cari para politikası duruşunu yeterinci sıkı tuttuğu inancı ile rahat hissettiğini, ancak Türkiye'yi aynı veya daha yüksek kredi notuna sahip gelişmekte olan piyasalarla karşılaştırdıklarında buna katılmadıklarını ifade eden Morgan Stanley, TCMB'nin Ağustos ayındaki stratejik geri adımı sonrasında tüm gözlerin bir süre daha normalleş üzerinde olmaya devam edeceğini vurguladı.

MB'nin düşük reel faiz politikası duruşunun 2010'dan bu yana değer kaybeden para birimi, artan enflasyon ve düşük reel politika faizi kısır döngüsü yarattığını savunan Morgan Stanley, bunun öngörülebilir gelecekte değişmesini beklemediklerini ifade etti.

3. çeyrekte büyük sürpriz yapan GSYH büyümesinin 4. çeyrekte de güçlü olmaya devam ettiğine işaret eden Morgan Stanley, buna rağmen 2016 için orta vadeli programda öngörülen yüzde 4,5 büyemeyi oldukça iyimser bir hedef olarak gördüklerini vurguladı.  Dünya Gazetesi'nin haberine göre, 2015 yılında düşük enerji fiyatlarının cari işlemler açığında düşüşün ana yönlendiricisi olduğuna dikkat çeken Morgan Stanley, 2016'da  enerji dışı kesimlerin verecekleri katkının enerji fiyatları kadar önemli olacağını belirtti.

2016 yılı boyunca enflasyonun hedefin oldukça üzerinde kalmaya devam edeceğini de tahmin eden Morgan Stanley, ilk çeyrekte enflasyonun yüzde 10'a yaklaşacağını öngördü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/merkez-bankasi-politikalari-kisir-donguye-yol-acti_142455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!